Salgın onları en kötü yerde mahsur etti: Antarktika

Koronavirüs pandemisi seyahat etmeyi zorlaştırdı ve bir grup, kendini özellikle elverişsiz bir ortamda sıkışmış buldu: Antarktika’da.

İngiliz Antarktika Araştırması (BAS) personelleri pandemi vurduğunda araştırma istasyonlarında çalışıyorlardı. BBC News ise, oraya yerleştirilen herkesi eve getirmek için planlar yapılırken, küresel bir krizin ortasında seyahat düzenlemenin zahmetli bir çaba olduğunu bildirildi.

Şu anki plan, BAS işçilerini Güney Amerika kıyılarındaki Falkland Adaları’na bir feribotla götürmek ve daha sonra onları İngiltere’ye evlerine kavuşturmak.

BAS müdürü Jane Francis BBC News’e “Durum her gün değişiyor” dedi. “Herkesi eve götürecek bir şeyin olduğunu düşünüyorsun ve sonra bir şeyler oluyor.”

Herkes evdeyken, bir sonraki sorun, bilim insanları çalışmalarına devam etmek için kaçınılmaz olarak geri döndüklerinde Antarktika koronavirüsünün nasıl etkisiz kalacağını bulmaktır.

Francis BBC News’e “Bunu yapmak için çok çalışıyoruz,” dedi. “Antarktika’ya giden herkesin virüssüz olduğundan emin olmaya çalışıyoruz. Yani, ya virüsün olduğu hiçbir yerde bulunmamış ya da tecrit edilmiş durumdalar. Ancak önümüzdeki sezon için bu bizim meydan okumamız olacak.”

futurism.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish