Roma’da Eski Bir Fabrika Bir Sanat ve Göçmenler İçin Yaşam Alanına Dönüştü

Roma’nın eteklerinde terk edilmiş bir salam fabrikası, hem Romalılar için ortak bir sanat alanı hem göçmenler için bir yaşam alanına dönüştü.

2009’da birçok göçmen ve Romalı aile, boş kompleksi temizledi ve fabrikanın ek binalarını eve çevirdi. Curator Giorgio de Finis, 2011’de burayı bulduğu zaman duvarlara resimler yapmaya, mekânda etkinlikler, çeşitli gösteri düzenlemeye başlamıştı.

Finis’le fabrikanın çevresindeki iki yüz gecekondu arasındaki işbirliği, dünya çapında 300’den fazla sanatçının yaptığı duvar resmi, tablo ve enstalasyonun ortaya çıkmasını sağladı.

Binanın tarihiyle sanat içeriğine girmiş vaziyette. Duvarlarda mezbaha döneminden kalma izlerle, sanat bir arada. Binanın kalan kısmı, nüfusunun yüzde 40’ını oluşturan çocuklar için dev oyun alanları olarak kullanılıyor.

MAAM’da yaşayan insanların çoğu (Museo dell’Altro e dell’Altrove di Metropoliz,) fakir ve işsiz, fabrikada yasadışı olarak yaşıyor. Barselona’daki La Carbonería’nın potansiyeli emsal olarak göz önüne alındığında, müzenin artan popülaritesi, sakinlerinin tahliye edilmesini önleyebilir.

MAAM's inhabitants believe that its increased recognition as an innovative art space in Rome helps prevent their eviction from the occupied building.

Many of MAAM's citizens are unemployed and live on the edge of poverty and social exclusion.

atlasobscura.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish