Rage Against the Machine’den Irkçılık Üzerine Belgesel “Killing in Thy Name”

Son yılların sosyo-politik olayları, Rage Against The Machine’in müziği için çok uygun bir zemin oluşturdu. Efsanevi rock grubu, planlandığı gibi geçen yıl ülkeyi gezemedi, ancak bugün Killing in Thy Name adlı yeni bir belgeselle yeniden alevlenen ırksal adalet hareketine sanatsal yanıtlarını veriyorlar.

Proje, The Ummah Chroma (“renkli topluluklar” anlamına gelen) adlı uluslararası sanatçılardan oluşan bir kolektifle yapılan bir iş birliğidir ve “beyazlık olarak bilinen kurgudan bir yangın çıkışı ve keşfetmek için bir kaynak” olmayı amaçlamaktadır.

15 dakikalık yapımın büyük bir kısmı, bir öğretmenin ve bazı okul çocuklarının batının karanlık kölelik tarihi, aşikâr kaderi ve Amerika bağlamında “beyazlık” kavramını öğrenen görüntülerini içeriyor.

Film aynı zamanda ırkçılık üzerine düşüncelerini paylaşan ve sanatlarının ahlakıyla ne kadar bütünsel olduğunu paylaşan grup üyelerinden alıntılarla da birleşiyor.

Basçı Tim Commerford, “Sosyal ve politik olarak neler olup bittiğine dair söyleyecek bir şeyleri olan şarkılar yazmak bizim için bir seçim değil” diyor ve ekliyor, “Bu bir zorunluluk. Müziği bir silah olarak kullanmak ve aptalları püskürtmeye başlamak istiyorum.”

Gitarist Tom Morello, “Annem [Mary Morello] radikal bir sese sahip beyaz bir kadın” diye ekliyor. “Otuz yıldır muhafazakâr bir lisede ilerici bir öğretmendi, öğrencilere sisteme meydan okumaları için ilham verdi. Eylemlerinde ve sözlerinde her zaman ırkçılığın asla göz ardı edilmemesi ve her zaman yüzleşmek gerektiğini öğretti.”

Kapak grup fotoğrafı: Niels van Iperen

Consequenceofsound.net

What's your reaction?

tr_TRTurkish