Progresif Metalin Destansı Ezgileri: Green Carnation İstanbul’da!

%100 Metal İftiharla Sunar: Green Carnation İstanbul’da!

Progresif Metalin önemli topluluğu, ilk Türkiye konserini Vera Music Productions veHammer Muzik organizasyonuyla 22 Nisan Çarşamba günü 100% Studio‘da verecek.

‘80’li yıllarda İngiliz, Amerikan ve Alman grupların domine ettiği heavy metal dünyası, ‘90’ların başından itibaren İskandinav grupların doom, black ve death metal tarzlarında verdiği örneklerle zenginleşti.

Özellikle Norveçli gruplar black metale yeni bir boyut kazandırdılar ve biraz da sansasyonel olaylarla daha öne çıktılar. Bu dönemde Norveç black metal piyasasının önemli figürlerinden biri olan gitarist Tchort, pena salladığı Emperor, Carpathian Forest, Blood Red Throne gibi saf black metal gruplarının soundlarının aksine folk etkili bir progresif metal sounduna sahip Green Carnation projesini hayata geçirdi.

Grubun kuruluş yılı 1990 olsa da Tchort’un yan projelerine daha fazla zaman ayırması sonucu grubun ilk albümü “Journey to the End of the Night” ancak 2000 yılında çıkabildi. Grubun asıl patlaması ve metal piyasasında saygın bir yer edinmesi ise ikinci albümleri “Light of Day, Day of Darkness” ile oldu. 60 dakikalık tek bir şarkıdan oluşan albüm, bugün bir progresif metal klasiği olarak kabul edilmekte.

Müziklerine kattıkları doom ve black metal elementleri ile diğer progresif metal gruplarından keskin çizgilerle ayrılan Green Carnation, daha sonra yayımladığı her albümde çıtayı yükseltti ve dünya çapında tanındı.

Norveç’in en eski barajının yamacında verdikleri, orkestra destekli akustik konser kaydı “A Night Under the Dam” grubun en sevilen ve en dikkat çeken çalışmalarından biri oldu. 2006 yılında dağılan grup 2014 yılında yeniden toplandı ve o günden bu yana yüksek enerji içeren konserlerine hız kesmeden devam ediyor.

Green Carnation, 22 Nisan Çarşamba akşamı Zorlu PSM %100 Studio’da 30 yıllık kariyerinin ilk Türkiye konserini verecek.

What's your reaction?

tr_TRTurkish