Philamelian ve Özge Ürer İş Birliğinin Ürünü “Exile” Yayında

Londra tabanlı besteci ve prodüktör Çağrı Tozluoğlu’nun öteki benliği olarak hayata geçen Philamelian ve İstanbul alternatif müzik sahnelerinin özgün ismi Özge Ürer’in ortak çalışması “Exile” global eksende dinleyiciyle buluşuyor.

“Exile” ilk defa Clemhyn Escosora’nın birçok uluslararası ödüllü Tokyo yapımı sci-fi animasyon filmi Adarnia’da kendini gösterdi. Philamelian şarkının düzenlemesinde kurduğu modern orkestral yapıyı sinematik ögelerle yoğuruyor, Özge Ürer ise vokalleri ve yorumuyla Exile’ın hikayesine can veriyor.

Parçanın hikayesi sürgün edilmiş bir kraliçe ve humaniod robotlar arası geçen bir güç savaşı üzerine. Philamelian filmin aslında günümüzde yaşananlardan farksız olduğunu, eseri bestelerken bu duygularla empati kurduklarını belirtiyor. Ve ekliyor:

Exile’ın doğuşu Adarnia’nın soundtrack kompozisyonları üzerine çalışırken yönetmenin sözlü bir şarkı istemesiyle başladı.

O sırada filmin evreni içindeydim ve parçayı besteleme adına özel bir bağ hissettim. “Exile” için çok spesifik, karakterli ve nitelikli bir vokal gerekiyordu ve Özge aklıma geldi. İstanbul’da üniversite yıllarımızda bir dönem aynı müzik gruplarında birlikte çaldık. On seneden uzun zamandır birlikte çalışmamış olsak da bağımızı hiç koparmadık ve birbirimizin müzik içindeki gelişimlerini hep takip ettik. Bu parça bize tekrar birlikte çalışma fırsatı yarattı. Özge kendi vokalist karakterini parçanın merkezine oturttu ve parça o zaman tamamlandı.

“Exile” bizim için çok güçlü bir yeniden başlangıç oldu. Yakında yeni eserlerimizi müzikseverlerle buluşturmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

What's your reaction?

tr_TRTurkish