Pera Öğrenme, Yarıyıl Tatilinde Türkiye’nin Dört Bir Yanındaki Çocukları Bizans’ı Keşfe Çağırıyor

Pera Müzesi Öğrenme Programları, Bizans sergilerinden ilhamla 7-12 yaş gruplarına uygun yarıyıl tatili atölyeleri sunuyor. Rehber eşliğinde yapılan üç boyutlu çevrimiçi sergi turunun ardından sergiye yönelik atölyelere katılan çocuklar farklı malzemelerle yaratıcılıklarını ortaya koyacak. Yarıyıl Tatili Atölyeleri 25 Ocak – 5 Şubat tarihleri arasında Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Öğrenme Programları yarıyıl tatilinde yaratıcı etkinliklere katılmak isteyen öğrenciler için kapsamlı bir program hazırladı. Pera Müzesi’nin büyük ilgi gören İstanbul’dan Bizans’a ve “İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!” sergilerinden ilhamla hazırlanan programda 7-12 yaş arası çocuklar, yaratıcı okuma ve yazma çalışmaları, kâğıttan kent tasviri, fantastik karakter yaratımı, kostüm tasarımı, pop-up maket ve mozaik gibi farklı teknikleri keşfedecek.

Bizans İstanbulu’na renkli bir yolculuk
İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları, 1800–1955 sergisi kapsamında düzenlenen “Bizans’ta Mozaikle Semboller”, “Yazar Füsun Çetinel ile Ayasofya’nın Öyküleri”, “Kağıttan Pop-up Kent Tasarımı”, “Tangram ile Bizans Motifleri” atölyelerinde kent tarihiyle ilgili yeni bilgiler edinen katılımcılar, analitik düşünme yeteneklerini ve hayal güçlerini geliştiriyor.

Bizans’ta Mozaikle Semboller atölyesinde İstanbul’un kuruluş hikâyesini ve efsanelerini dinleyen katılımcılar, Konstantinopolis’ten günümüze ulaşan yapıları inceledikten sonra, Bizans saraylarını süsleyen rengârenk mozaiklerden ilhamla kil hamurundan kendi mozaiklerini tasarlıyor. 

Günışığı Kitaplığı iş birliğiyle düzenlenen Yazar Füsun Çetinel ile Ayasofya’nın Öyküleri başlıklı yaratıcı okuma ve yazma atölyesinde, Ayasofya Konuştu kitabı üzerinden mozaik, melek kanatları, batıl inançlar, mitler, yeraltı dünyası gibi Bizantinizm’i besleyen etkenler hakkında sohbet eden katılımcılar, kalem ve kâğıtlarla kelime mozaikleri oluşturuyor. 

Çocukları sergideki eserler aracılığıyla İstanbul’da eski dönemlerden kalma yapılarla tanıştıran Kağıttan Pop-up Kent Tasarımı atölyesi, onları şehrin görsel dönüşümünü renk ve şekillerle resmetmeye davet ediyor. Pop-up tekniğini kullanarak yeni bir İstanbul anlatısı oluşturan katılımcılar 3 boyutlu düşünme yeteneklerini geliştirirken, hayallerini malzemelerle görselleştirip özgürce ifade ediyor.

Tangram ile Bizans Motifleri atölyesinde, sergideki Bizans motiflerinin renk ve şekillerini inceleyen çocuklar, Bizans sanatında, mimarisinde, kıyafetlerinde, kitap süslemelerinde karşımıza çıkan canlı ve rengârenk desenlerden ilhamla, mıknatıslı yüzey üzerinde manyetik tangram ile kendi motiflerini oluşturuyor, ardından renkli boyalarla geometrik şekillerden oluşan bir kompozisyon tasarlıyor. 

Bizans’tan ilham alan fantastik tasarımlar
“İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!”: Popüler Kültürde Bizans sergisinden esinlenen “Bizans’ın Fantastik Sakinleri”, “Bizans’ın Silüeti: Kağıttan Kostümler” ve “Üç Boyutlu Mimari Tasarım” atölyelerinde ise çocuklar el becerilerini ve görsel algılarını geliştirme fırsatı bulacak.

Bizans’ın Fantastik Sakinleri atölyesine katılan çocuklar, Bizans’tan ilhamla tasarlanmış bir gelecek kurgularını inceleyip, kubbeleri, kemerleri, kalın kale duvarlarını oluşturan şekilleri keşfediyor; İstanbul’da tarih boyunca yaşamış ilgi çekici kişilerle tanışıyor. Daha sonra geleceğin fantastik İstanbul’unda karakterler hayal edip, oluşturdukları şekil kütüphanesi ile fantastik karakterler tasarlıyor. 

Bizans’ın Silüeti: Kâğıttan Kostümler başlıklı atölyede Özgür Masur, Dice Kayek gibi ünlü modacıların Bizans sanatından ilhamla ürettikleri koleksiyonları inceleyen katılımcılar, sergi turunun ardından hayallerinde yarattıkları imparator ve imparatoriçe için kâğıttan kostümler tasarlıyor. 

Üç Boyutlu Mimari Tasarım atölyesinde, Bizans mimarisindeki çeşitli ögelerin popüler kültürde nasıl yeniden üretildiğini inceleyen çocuklar, dünyanın en büyük anıtlarından biri kabul edilen Ayasofya hakkında da detaylı bilgi ediniyor. Sergideki kurgusal mimari örneklerden ilhamla kendi mimari tasarımlarını çizen katılımcılar, bambu çubuklarla bu tasarımı üçüncü boyuta taşıyor.  

Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinliklerde, rehber eşliğinde yapılan üç boyutlu çevrimiçi sergi turundan sonra atölye çalışmasına geçilecektir. PERAkart AİLE’lilere özel indirim uygulanmaktadır. 

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Biletler www.biletix.com sitesi üzerinden temin edilebilir. 

Çevrimiçi Sergi Turu ve Atölye Programı

7-12 Yaş
Bizans’ta Mozikle Semboller

25 Ocak Salı, 15.00-16.15
29 Ocak Cumartesi, 10.30-11.15
3 Şubat Perşembe, 15.00-16.15

Kağıttan Pop-up Kent Tasarımı 
26 Ocak Çarşamba, 11.00-12.15
4 Şubat Cuma, 11.00-12.15

Bizans’ın Silüeti: Kağıttan Kostümler 
27 Ocak Perşembe, 15.00-16.15
1 Şubat Salı, 15.00-16.15
5 Şubat Cumartesi, 10.30-11.45 

Tangram ile Bizans Motifleri 
27 Ocak Perşembe, 11.00-12.15
29 Ocak Cumartesi, 14.00-15.15
2 Şubat Çarşamba, 14.00-15.15
4 Şubat Cuma, 14.00-15.15 

Bizans’ın Fantastik Sakinleri 
28 Ocak Cuma, 11.00-12.15
2 Şubat Çarşamba, 11.00-12.15


9-12 Yaş
Yazar Füsun Çetinel ile Ayasofya’nın Öyküleri
25 Ocak Salı, 11.00-12.15
1 Şubat Salı, 11.00-12.15 

Üç Boyutlu Mimari Tasarım 
26 Ocak Çarşamba, 14.00-15.15
28 Ocak Cuma, 14.00-15.15
3 Şubat Perşembe, 11.00-12.15
5 Şubat Cumartesi, 14.00-15.15 

What's your reaction?

tr_TRTurkish