Nickelback’ten Nefret Etmenin Bilimsel Bir Açıklaması Var

Finlandiyalı bir araştırmacı müzik eleştirmenlerinin Nickelback’ten nefret etmeyi sevmelerinin temeline inmeye çalıştı. Metal Music Studies’de yayımlanan, dikkat çekici bir başlığa sahip çalışması “Gıcırdayan Dişlerle Gerçekleştirilen İkiyüzlü Saçmalık: Nickelback’in Finlandiya Medyasındaki Albüm İncelemelerindeki Orijinallik Söylemleri” bunun bir özgünlük meselesi olduğunu savunuyor. Eleştirmenler Nickelback’i sahici bulmuyor.

Doğu Finlandiya Üniversitesi’nden Salli Anttonen, 2000 – 2014 yılları arasında Finlandiya müzik medyasında yayınlanan eleştirileri inceleyerek grubun ana akım popülaritesinin birçok yönden engellendiğini tespit etti.

Anttonen, eleştirmenlerin sanatsal yaklaşımlarında fazla hesaplı buldukları için Nickelback’e saldırdığını yazıyor ve çok daha sert eleştirilerden bazılarına atıfta bulunuyor:

“Her şeyin türün gereksinimlerine uygun olduğu ve hard rock yanılsaması yarattığı (Ojala 2002) şarkıları optimum düzeyde güvenli. Müzik sahte (Riikonen 2012), zorlama (Hilden 2011) ve gıcırdayan dişlerin arasından icra edilmiş olarak tanımlanıyor (Riikonen 2012).

Van der San (2011), Nickelback’in hesapçı bir şekilde hedef odaklı olduğunu iddia ediyor; Ojala onları köşeyi dönmekle suçluyor (2003). Genel olarak açıklamalar şarkıların içten gelerek değil de bir plan çerçevesinde, zorla ve ticari nedenlerle yapıldığını ima ediyor.

Ayrıca Nirvana gibi sevilen gruplara biraz fazla benziyorlar ve formüle orijinal bir şey katmıyorlar, bunun yerine grunge-light olarak tanımlanabilecek hitleri ortaya çıkarıyorlar. Anttonen şöyle yazıyor: “Grunge’ın umudunun ve hafızasının, Grunge’ın karşı olduğu her şeyi, özellikle de ticariliği temsil eden Nickelback gibi grupların elinde çok kötü şekilde kirlendiği görülebilir.” Grubun başarısı grunge ve metalden ödünç alma yeteneğini baltalıyor, çünkü annenizin radyoda dinlemeyi tercih edebildiği bir şarkıda metalle ilgili hiçbir şey yoktur – 2005’te bir eleştirmenin Nickelback’i adlandırdığı gibi “korkunç radyo rock”. Katy Perry’nin bir şarkısındaki kitlesel ilgiyi kabul edebiliriz ancak insanlar metal gibi ana akım olmayan türlerden daha fazla sanatsal saflık bekliyor.

“Sıkıcı olmalarından bahsetmiyorum bile. Nickelback ve eski gruplar arasındaki benzerlikler onların müziğini öngörülebilir ve dolayısıyla yumuşak kılıyor. Kimse Nickelback’in veya üyelerinin tehlikeli olduğunu düşünmüyor. Sinirli olmaya çalıştıklarında çok çabalıyormuş gibi görünüyorlar. Çok içki içtiklerini söyleyen şarkılar söyleyebilirler ama halk Nickelback üyelerinin rock’n roll yaşam tarzını yaşadığını görmüyor. (Bir eleştirmen onları sahnede hiç içmeden içki içmekle ilgili şarkı söyledikleri için azarladı.) Bu, grubun sahte, arındırılmış ve ticarileştirilmiş imajına katkıda bulunuyor.”

Ve belki bu durum biraz da kadınlara hitap ettikleri içindir. Attonen bir eleştirmenin yazdıklarında Nickelback konserindeki hayranları şöyle listelediğini söylüyor: “Süpermarketlerden satın alınan baskılı tişörtler ve deri ceketler giyen şaşkın küçük kızlar, sert adamlar, sağlam ve kel erkekler ve ebeveynleriyle birlikte ergenlik çağındaki gençler.” Başka bir Nickelback araştırmacısının gözlemi de şu şekilde (Rotka olarak biraz ayrımcı bulduğumuzu not düşelim): “genç kızlar herkesin en düşük seviyedeki hayranıdır ve bir grubun kızlar arasında popüler olduğu yönündeki tek önerme, sanatsal başarısızlığın kokusunu almak yeterli olabileceğidir.” Grubun duygusal sözleri, onları eleştirmenlerin ciddi bulmayıp göz ardı ettiği kızlar kampına sokuyor (bkz: Taylor Swift, One Direction vb.)

Bu çalışma yalnızca Finlandiya basınında yer alan eleştirilere odaklanıyor ancak Nickelback karşıtı espriler ABD’deki eleştirilerde de çok farklı değil. Kısacası, Anttonen’a göre Nickelback’ten neden nefret ettiğinizi burada açıklıyoruz:

Nickelback bir şeye yetmeyecek kadar her şeyden çok fazla şey içerir. Boş taklit olarak görülen türün beklentilerini çok iyi takip ediyorlar, ama aynı zamanda yeterince iyi de değiller ve bu da ticari taktiklerle donanmış, istikrarlı ve samimi kimlikten yoksun olarak algılanıyor.

Bu şekilde baktığınızda Chad Kroeger için üzülmemek elde değil.

GÖRSEL: Getty Images / Getty Images

Buzzfeed

What's your reaction?

tr_TRTurkish