Nâzım Hikmet‘in “Kız Çocuğu” şiiri, dünya çocuklarıyla buluşacak

Nâzım Hikmet‘in “Kız Çocuğu” şiiri, “Çocukların Barışı” başlığıyla Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı girişimi, Türkiye P.E.N. Yazarlar Derneği ve UPSD Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği iş birliğiyle dünya çocuklarıyla buluşacak.

“Kız Çocuğu” şiirinin Almanca, Arapça, Çince, Esperantoca, Fransızca, İbranice, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Kürtçe, Portekizce ve Rusça dillerindeki çevirileri dünya çapındaki sanat ve kültür merkezlerine gönderilerek çocukların resimleriyle yorumlarına açıldı.

Türkiye’den katılan eserler Nâzım Hikmet Vakfı’nda, yurt dışından gelen eserler PEN Türkiye Merkezi ve UPSD’de toplanacak. Gelen resimler arasından, her ülkeden 10 resim seçilecek ve bunlar Nazım Hikmet’in 117. doğum günü olan 15 Ocak 2019 tarihinden başlayarak “Dünya Çocuklarından Barış” başlığıyla Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde sergilenecek. Ayrıca bir bölümü vakfın 2019 takviminde kullanılacak.

Projeye katılım için başvuru ölçütleri:

1) Katılımcı çocuklar 7-14 yaş arasında olmalı.

2) Çalışmalar siyah-beyaz veya renkli olabilir. Teknik olarak; boya kalemi, sulu boya, akrilik resim kâğıdına ya da yağlı kâğıt üzerine uygulanabilinir.

3) Uygulama 50 cm x 70 cm kâğıt üzerinde olmalı.

4) Resimler 1 Haziran 2018‘e kadar “Çocukların Barışı” etiketiyle vakıf adresine teslim edilmeli.

What's your reaction?

tr_TRTurkish