Madagaskar Gelecek Aylarda 60 Milyon Ağaç Dikecek

Madagaskar, gezegenimizdeki en eski, dördüncü en büyük adadır ve dünyanın en geniş biyolojik çeşitliliğine sahiptir. 2001 ve 2018 yılları arasında ada ağaç örtüsünün yaklaşık beşte birini kaybetti. Global Forest Watch’a göre; bu tarımsal kayıp öncelikle yerel olarak tavy olarak bilinen, bitkileri kesmeyi ve bir arazi alanı yaratmak için onları yakmayı içeren bir tarım yöntemi olan eğik çizgiler ve yanıklardan kaynaklanıyor.

Lemur on tree trunk

Madagaskar’ın güzel ormanlarının bu talihsiz yıkımınınn binlerce nadir ve değerli türün ölümüne yol açması kuvvetle muhtemel. Adada bulunan tahmini 200 bin türden yaklaşık 150 bini endemik. Adanın endemik türlerinden bazıları 50’den fazla lemur cinsi, kurbağa türlerinin % 99’u ve 36 çeşit kuş türünü içerir. Madagaskar dünya lemurlarının % 100’üne, bukalemun türlerinin % 50’sine ve kurbağalarının % 6’sına sahip.

Red Fody bird

Madagaskar büyük kayıpların önüne geçebilmek için önümüzdeki aylarda 60 milyon ağacı kapsayan iddialı bir ağaç dikme kampanyası başlattı. Böylece adanın kayıp ormanları restore edilecek.

Madagascar To Plant 60 Million Trees In The Next Few Months

Ağaç dikme kampanyası lansmanına STK’lar, bakanlık yetkilileri, okullar ve ordu dahil yüzlerce kişi katıldı. Birkaç saat içinde, 1.235 dönüm arazi üzerine yaklaşık 1 milyon ağaç ve tohum ekildi. Bununla birlikte, ormanları geri kazanmak için gerçek zorluk fidanları hayatta tutabilme kısmında. Ekilen türler okaliptüs, egzotik akasya, meyve ağaçları ve çeşitli baharat ağaçlarını içeriyor. Tohum ekiminde kullanılan yöntemde %60 başarı bekleniyor.

Madagascar To Plant 60 Million Trees In The Next Few Months
Rosewood tree trunk
Madagascar To Plant 60 Million Trees In The Next Few Months
seedling nursery

kaynak

What's your reaction?

tr_TRTurkish