Lucas Museum of Narrative Arts projesi yaklaşık 1 milyar dolara mal olacak

Yıllar süren çabalardan sonra, Lucas Museum of Narrative Art’ın temeli Los Angeles’ta atıldı.

Daha önce San Francisco ve Chicago gibi şehirler, müzenin yeri için uygun görülüyordu. Dedikodulara göre projeye 1 milyar dolar harcanacak. Müze inşaatının dört yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Dünyanın en iddialı mimarlık firmalarından MAD’in baş mimarlarından Ma Yansong tarafından tasarlanan müze, Expositon Park’ın bir bölümüne inşa edilecek. İçinde üç müze ve bir ada alanı barındıran komplekste Southern California Üniversitesi’nin sanat tarihi bölümü tarafından görevlendirilen küratörler çalışacak.

Yaklaşık 26 bin metre kareye yayılacak yapı, dünyanın en heyecan verici genç mimarlarından biri olan MAD Architects’ten Ma Yansong tarafından tasarlandı.

43 yaşındaki virtüöz mimar, çarpıcı, neo-fütüristik tasarımlarıyla mimarlık dünyasında isim yaptı. Çin’de Harbin Opera Binası gibi tasarladığı binalar, Star Wars’a imzasını atan adamın dikkatini çekti.

Yansong,  2016’da The New York Times ile yaptığı röportajında filmlere olan sevgisini şöyle anlattı: “Liseden mezun olduğumda, bilim kurgu filmlerini yapmak istediğimi düşünüyordum. Bu yüzden film okulua başvurdum, ama giremedim.”

Ünlü mimar, şimdi cesur tasarımıyla sonsuza kadar bilim kurgu sineması dünyasının önde gelen vizyonerlerinden biriyle ortak imza atacak.

A rendering of the lobby within the Lucas Museum of Narrative Art.

The museum will house both traditional works of art, such as paintings and sculptures, as well as non-traditional, such as comic books.

architecturaldigest.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish