‘Leyla Gencer: La Diva Turca’ belgeselinin özel gösterimi yapıldı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV),  ünlü soprano Leyla Gencer’i vefatının 10’uncu yılında  “Leyla Gencer: La Diva Turca” adlı belgeselle anıyor. Belgesel, 23 Ocak’ta Cinemaximum City’s Nişantaşı’nda yapılan özel gösterimle ilk defa izleyiciyle buluştu.

İKSV, 20. yüzyılın en önemli opera sanatçıları arasında gösterilen soprano Leyla Gencer’i vefatının 10’uncu yılı olan 2018’de 9. Leyla Gencer Şan Yarışması ve “Primadonna ve Yalnızlık” sergisiyle anmıştı. Vakıf, Gencer’in anısını “Leyla Gencer: La Diva Turca” adlı belgeselle onurlandırmaya devam ediyor.

Leyla Gencer Arşivini bünyesinde barındıran İKSV’nin yapımcılığında hazırlanan belgeselin yönetmenliğini Selçuk Metin üstleniyor. Halit Ergenç’in seslendirdiği Selçuk Yöntem, Bergüzar Korel ve Mehmet Günsür’ün katkı sağladığı belgeselin senaryosu gazeteci ve yazar Zeynep Oral’ın imzasını taşıyor.

Gencer ile tanışan ve çalışan sanatçılarla yapılan söyleşilere yer verilen belgeselin çekimleri Milano, Roma, Napoli ve İstanbul’da yapıldı. Röportaj yapılan isimler arasında La Scala Tiyatrosu Akademisi kurucusu Carlo Fontana, müzikolog ve eleştirmen Lorenzo Arruga, San Carlo Operası Yöneticisi Rossana Purchia, yönetmen Ferzan Özpetek,  yazar Franca Cella, Borusan Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Rejisör Yekta Kara, 9. Leyla Gencer Şan Yarışması Jüri Başkanı Renato Bruson, Leyla Gencer Şan Yarışmalarına katılan Simge Büyükedes, Asude Karayavuz, 4. Leyla Gencer Şan Yarışması birincisi soprano Nino Machaidze, La Scala Tiyatrosu Akademisi Müzik Departmanı Yöneticisi Daniele Borniquez ile Srefisto Operası Sanat Yönetmeni ve Gencer’le uzun yıllar çalışmış olan dekoratörü Pier Luigi Pizzi yer alıyor.

Özel gösterim

“Leyla Gencer: La Diva Turca” adlı belgeselin gösteriminden önce Sofa Otel-Autograph Collection’da bir kokteyl düzenlendi. Konukları İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak, Selçuk Metin, Zeynep Oral ve Halit Ergenç karşıladı. Görgün Taner’in yaptığı kokteyl konuşmasından şunlar kaydedildi:

“Bugün, Leyla Gencer’in 10’uncu vefat yıldönümünde, 2018’de başladığımız anma etkinliklerinin son halkasıyla karşınızdayız. İstanbul Kültür Sanat Vakfı olarak Leyla Gencer’i bir kez daha mirasıyla, bu sefer beyazperdede hatırlayacak ve anısını yaşatacak olmanın mutluluğuyla sizlerle buluştuk… Bugün, aynı zamanda İKSV’ye büyük emek vermiş bir diğer büyüğümüz, Şakir Eczacıbaşı’nın da ölüm yıldönümü. 1996- 2010 yılları arasında vakfın yönetim kurulu başkanlığını yürütmüş ve kurumun bugünlere gelmesinde büyük katkı sağlamış olan, Şakir Eczacıbaşı’nı da özlemle anıyoruz… Bu akşam, Leyla Gencer’i onun müzik ve sahne tutkusunu paylaşmış isimlerden dinleyecek, bir kez daha onun üstün yeteneğine şahit olma fırsatını yakalayacağız. Başta belgeselimizin, metin ile senaryosunu kaleme alan Zeynep Oral,  yönetmeni Selçuk Metin ve anlatımıyla filme değer katan Halit Ergenç olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum.”

Senaryoyu kaleme alan Zeynep Oral ise şu ifadelere yer verdi:

“Leyla Gencer bu ülkenin ve dünyanın aydınlık yüzü. O bir öncü. Ekol oluşturdu, örnek oluşturdu. Türkiye’den yola çıkıp dünya sahnelerini fethederken azmin ve tutkunun simgesi oldu… 1992’de onunla ilgili ilk kitabım yayınlandıktan sonra ondan sık sık ‘Ülkem beni hatırladı’ tümcesini duydum. Oysa  gerçek müzik severler, çağdaş evrensel değerleri benimseyenler, onu zaten unutmamışlardı. Genç kuşakların onu tanımasına vesile oldumsa, hayatta bir işe yaradım demektir, ne mutlu bana! Ancak, benim için Leyla Gencer bitmeyen bir serüven, bitmeyen bir şarkı… Keşke bir üç beş değil, yüzlerce  kitap, yüzlerce film yapılsa onun üzerine… Bugün  böylesi bir belgesel filme olanak sağladığı için İKSV’ye ve olağanüstü özenli çalışması için Yönetmen Selçuk Metin’e teşekkür ediyorum.”

Belgesel, 5-16 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan  38. İstanbul Film Festivali’nde ilk gösterimini gerçekleştirecek, sonrasında ulusal ve uluslararası film festivallerinde izleyicisiyle buluşacak.

 

kültür servisi

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish