Johnny Cash Anısına: Bir Ustaya Saygılarla

Efsanevi country şarkıcısı, söz yazarı ve besteci Johnny Cash, 12 Eylül 2003’de 71 yaşında solunum yetmezliği nedeniyle hayata veda etti. 20.yüzyılın en çok ilham alınan ve sıradışı müzisyenlerinden biri olan Cash, “The Man in Black” lakabıyla da anılıyordu.

26 Şubat 1932’de ABD’nin Arkansas eyaletinde dünyaya gelen Cash, 12 yaşındayken radyoda duyduğu country şarkılarından esinlenerek kendi şarkılarını yazmaya başladı.

1950’de liseden mezun oldu, Kore Savaşı’nın patlak vermesiyle Hava Kuvvetlerine girdi ve oradayken ilk gitarını aldı. İlerleyen yıllarda Memphis’e taşınan Cash’in müzik yaşamı burada tanıştığı birçok isimle birlikte canlanmaya başladı.

1950’lerin sonlarında kariyeri harekete geçen Cash aynı dönemde aşırı derece alkol kullanmaya ve çeşitli uyuşturucu maddelere bağımlı olmaya başladı. 1969’dan 1971’e kadar kendi televizyon programı  “The Johnny Cash Show”u gerçekleştirdi.

Johnny Cash denilince ilk akla gelen şarkılar olan “I Walk The Line”, “Folsom Prison Blues”, “Ring Of Fire” ve “Man in Black” ile anılmaya başladı. Ayrıca, daha sonra evlenecekleri June Carter ile seslendirdikleri “Jackson” şarkısıyla Grammy ödülü kazandı.

Doksanlı yıllara geldiğimizde, 1993 tarihli U2 albümü Zooropa’da “The Wanderer” adlı şarkıyı seslendirdi ve kariyeri yeniden hareketlendi. Dönemin meşhur yapımcısı Rick Rubin ile iş birliği yaparak 1994’de zamanın önemli şarkılarını yeniden yorumladığı “American Recordings” albümüyle bir kez daha Grammy ödülünün sahibi oldu.

2000’li yıllarda sağlık sorunları tavan yapsa da 2002’nin Kasım ayında “American IV: The Man Comes Around”ı yayımladı ve ertesi yıl aynı albümde yorumladığı Nine Inch Nails’in “Hurt” şarkısı  için Mark Romanek’in yönettiği video, MTV Video Müzik Ödülleri’nde yılın videosu için aday gösterildi.

12 Eylül 2003’de 71 yaşında hayata veda eden Johnny Cash, Amerika ve dünya müzik sahnesinin simge ismi ve country müziğinin en mühim yıldızlarından biri olurken sayısız hit şarkı ve albüme imzasını atmıştı.

Bir büyük ustayı şarkılarıyla bir kez daha anıyoruz. Saygılarla.

What's your reaction?

tr_TRTurkish