Jimi Hendrix’in Altmışlı Yılların Başındaki Gitarı Açık Artırmada Satıldı

Jimi Hendrix’in altmışlı yılların başlarında, New York’ta yaşadığı yıllarda acemi rock’çıyken çaldığı gitar Cumartesi günü açık artırmada 216.000 $’a satıldı.

Bu rakamın, açık artırma öncesi tahmin edilenin neredeyse dört katı olduğu açıklandı.

GWS Auctions’a göre Hendrix, 1962’de ABD Ordusundan terhis olduktan sonra bu Japanese sunburst elektro gitarı çalmaya başlamıştı.

Hendrix, Isley Brothers, Jimmy James ve Blue Flames ile olan kısa birlikteliği boyunca gitarı çalmaya devam etti. Ancak, Experience dönemi için İngiltere’ye gittiğinde gitar, ölümünden önce enstrüman için noter tasdikli bir menşe mektubu sağlayan New York’taki arkadaşı Mike Quashie’nin dairesine bırakılmıştı.

Gitarın açık artırma öncesi tahmini 50.000 dolardı ve 180.000 dolar gibi yüksek bir teklife ulaştı; ücretler hesaba katıldığında, toplam kazanan teklif 216.000 $ idi.

Aynı etkinlikte müzikle ilgili diğer önemli öğeler arasında Elvis Presley’ye ait bir 14K altın yüzük (22.500 $), Prince’in özel yapım mor botları (13.000 $) ve Michael Jackson’ın payetli siyah ceketlerinden biri ($ 20,000)’de yer alıyordu.

Rollingstone.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish