Jimi Hendrix için Her Şeyi Başlatan “Hey Joe”

Jimi Hendrix denildiğinde yüksek olasılıkla akla gelen ilk şarkılardan biri “Hey Joe” olur.

Aynı zamanda ilk Jimi Hendrix Experience single’ı olan “Hey Joe”, Birleşik Krallık’ta Polydor etiketiyle 16 Aralık 1966’da yayına sürülür.

Yayınının 54. yılı vesilesiyle şarkının nasıl bir yol kat ettiğine bir göz atmaya ne dersiniz?

“Hey Joe”, 60’ların başında Greenwich Village folk sahnesinden Billy Roberts adlı bir şarkıcı tarafından yazılmıştır. Konusu ise iki erkek arasındaki bir konuşmaya dayanır. “Joe” diğerine kadınını onu aldatırken yakaladığını ve onu öldürmeyi planladığını anlatmaktadır. Tekrar konuşurlar ve Joe onu gerçekten vurduğunu ve Meksika’ya gittiğini söyler.

Billy Roberts şarkının telif hakkını 1962’de alır ancak hiç yayımlamaz. Zaten Roberts’ın, 1975’te yayımlanan “Thoughts Of California” isimli sadece bir albümü vardır. 1966’da Los Angeles merkezli grup The Leaves de dahil olmak üzere birkaç sanatçı daha şarkıyı coverlar ve şarkı ABD’de 31 numaraya ulaşır.

David Crosby’nin solisti olduğu The Byrds’ın şarkıyı 1965’ten beri icra ettiği gibi Arthur Lee’nin Love grubu da şarkıyı o yıl kaydeder ancak bunların hepsi yüksek tempolu yorumlardır.

Hendrix’e şarkıyı kaydetmesi için ilham veren yavaş versiyon, onu 1967’deki ilk albümünde yavaş bir düzenlemeyle çalan ve 1966’nın sonlarında single olarak yayımlayan Tim Rose adlı bir folk şarkıcısıdır. Rose kısa bir süre popüler bir şarkıcı / söz yazarı olarak Greenwich Village sahnesinde boy gösterir.

“Hey Joe”, Hendrix için her şeyi başlatan şarkı olacaktır.

1962’de ABD Ordusundan terhis olduktan sonra The Isley Brothers ve Little Richard için çalan Jimi, 1966’da Jimmy James and the Blue Flames grubunda Jimmy James adıyla sahne alır ve gruba “Hey Joe”yu tanıtarak ve repertuvara eklenmesini sağlar. Greenwich Village’deki bir kulüp olan Cafe Wha’daki bir gösterisi sırasında The Animals’dan ayrılan ve o sıralar yöneticilik ve yapımcılık yapan Chas Chandler seyirciler arasındadır. Bunda, Rolling Stones gitaristi Keith Richards’ın önerisinin de rolü büyüktür.

https://www.youtube.com/watch?v=5eJz0kdOrLw

“Hey Joe”yu beğenen ve doğru sanatçıyla bir hit single olabileceğine inanan Chandler, şarkıyı kaydedecek kişinin ise Hendrix olduğunu anında anlar.

Chandler, Hendrix’i Londra’da kendisine katılmaya ikna eder ve Jimi’nin yapımcısı ve yöneticisi olur. Hendrix, Noel Redding ve Mitch Mitchell ile bir ekip oluşturan Chandler, The Jimi Hendrix Experience olarak bilinen grubun “Hey Joe” albümünü kaydettirir ve “Hey Joe”, Aralık 1966’da Birleşik Krallık’ta single olarak yayına sürülür. Şarkı, Şubat 1967’de 6. sıraya yükselir sonrasında ise Hendrix ilham verici bir sanatçı ve son derece yenilikçi bir gitarist olarak ün kazanır.

Şarkı İngiltere’de ise diğer yüzünde Hendrix’in The Jimi Hendrix Experience için yazdığı ilk şarkı olan “Stone Free” ile birlikte yayımlanır.

Hendrix şarkıyı ilk kez, aynı zamanda grubun ABD’deki ilk konseri de olan 1967 Monterey Pop Festivali’nde çalar.

https://www.youtube.com/watch?v=fe82eYRjiBU

What's your reaction?

tr_TRTurkish