Japonya’da Çeltik Tarlalarında Muhteşem Sanat

90’lı yılların başlarındaki kasaba turizmini canlandırma çabalarının bir parçası olarak, Japonya Inakadate köyü, yeni bir yol buldu: Devasa Çeltik Tarlası Sanatı. Renk paleti olarak yedi farklı pirincin kullanıldığı sanat için her yıl binlerce yerel gönüllü ekim sürecinde yardımcı olmak için bir araya geliyor. Zamanla, tasarımlar da gelişti ve şimdi her yıl yüz binlerce turistin gelmesini sağlıyor.

Japanese Rice Paddy Art

Her yıl Nisan ayında bir sonraki yılın tasarımı konusunda bir konferans düzenleniyor. Temaya karar verildiğinde, önce yerli bir sanat öğretmeni tarafından karmaşık konseptler çizime dönüştürülüyor,  basit bir dijital mockup hazırlanıyor. Ardından, dikim başlamadan önce her çizimi haritalandıran işaretler yerleştiriliyor. Bu işlem üç aya kadar sürebiliyor.

Japanese Rice Paddy Art

Her 15 bin metrekarelik çeltik duvar çizimlerle doluyor. Çoğu zaman, denizin ve Shinto tanrısı Susanno’nun karşısına çıkan Yamata no Orochi (sekiz çatallı yılan) efsanesini tasvir eden bu yılki tasarımlarda olduğu gibi yerel miras ve folklorik ögeler tercih ediliyor.

Japanese Rice Paddy Art

What's your reaction?

tr_TRTurkish