İzlanda’nın Dünya Kupası serüveninin bir başka açıdan fotoğrafları

Fotoğrafçı Matteo de Mayda, ülke tarihindeki en büyük spor etkinliklerinden birine hazırlanırken İzlandalı futbolcuları ve taraftarları fotoğrafladı.

340 bin nüfusu ile İzlanda, resmi olarak FIFA Dünya Kupası’na katılan en küçük ülke. Her şey İtalya’nın Kasım 2017’de Dünya Kupası’na hak kazanamamasının ardından İtalyan fotoğraf sanatçısı Matteo de Mayda ve gazeteci Cosimo Bizzarri, İzlanda gibi bir ülkenin bu yeterliliğe nasıl ulaştığını merak etmesiyle başladı. “Güney İtalya’daki Bari şehriyle aynı veya daha az bir nüfusa rağmen” diye şaşkınlığını dile getiriyor de Mayda.

İkilinin yaklaşımı sadece futbol uzmanları için bir eser ortaya çıkarmak olmadı.  Daha ziyade, İzlanda takımına sadece sporseverlere değil aynı zamanda halkın geneline de hitap edebilecek açıya sahip kültürel bir fenomen olarak odaklanmış bir proje söz konusu.

İkili ülkeden ayrılmadan önce İzlanda futbolunun en ilgi çekici yönleri araştırdı ve orada kaldıkları süre boyunca bağlantıda oldukları Gunn Sigurðarson’dan yardım aldı. De Mayda, “Başlıca konularımız kadın futbolu, genç takımlar, merkeze uzak bölgelerdeki futbol sahaları, İzlanda takımı taraftarları, KSI ve İzlanda futbol federasyonu idi,” diyor.

De Mayda ülkede toplam dokuz gün geçirdi ve İzlanda’nın başkenti Reykjavik’in çevresini keşfetmek için de birkaç gün ayırdı. De Mayda, “Herkes İzlanda’nın güzel olduğunu biliyor, ama manzaraların zenginliğinden gerçekten çok etkilendim. Geçtiğim her yer yeni bir sürpriz oldu,” diyor ve en güzel yerlerden biri olan Snæfellsnes yarımadasının, Jules Verne’nin Dünya Merkezine Seyahat’in dekoru gibi olduğunu söylüyor.

Fotoğrafçı, “Diğer bir harika yer, dünyanın en güzel futbol sahalarından bazılarına ev sahipliği yapan Vestmannaeyjar takımadalarıydı” diye de ekliyor.

Son 15 yılda, İzlanda Futbol Birliği (KSI), 150’den fazla futsal alanı ve ülke çapında 30’a yakın uygun hava koşuluna sahip sahaya yatırım yapmaya başladı.

huckmagazine.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

de-Mayda-9275

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

de-Mayda-9259

 

 

de-Mayda-

 

de-Mayda-0440

 

de-Mayda-[1]

de-Mayda-5410-2

 

 

 

 

 

 

 

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish