Her Şehrin En Çok Öğrenmek İstediği Dili Gösteren Harita

En çok hangi dili konuşabilmek isterdiniz?

Dil temalı internet sitesi Wordtips’in yeni araştırması dünyadaki hemen hemen her başkentteki öğrencilerin dil tercihlerini ortaya çıkardı; küresel dil öğrenimine dair benzersiz bir bakış açısı sağlayan harita cevabınızı kendi ülkenizdeki diğer insanlarla karşılaştırma şansı veriyor. Popüler dil öğrenme platformu Conversation Exchange’deki 280 binden fazla profilden veri toplayan Wordtips’teki analistler, şu anda mevcut tüm ulusal başkentlerdeki en yüksek öğrenci oranı tarafından öğrenilen dilin kaydedildiğini belirtti. Sonuçlar, İngilizcenin dünyanın en küresel dili olduğunu ve Lima’dan Hanoi’ye, Bogota’dan Ankara’ya kadar dünyanın 52 başkentinde ilk sıralarda yer aldığını gösterdi. İspanyolca dünya çapında 10 şehirde en popüler dil olarak ikinci sırada yer alırken onu üçüncü Fransızca ve dördüncü Japonca takip etti.

Wordtips // CC by SA 4.0

Veriler bazı ilgi çekici eğilimleri de ortaya çıkardı. İspanyolca öğrenen 10 şehirden altısı (Washington, D.C., Londra ve Dublin dahil) İngilizcenin resmi veya birincil dil olduğu ülkelerin başkentiydi; geri kalan dördü Kuzey Avrupa’da (Amsterdam, Oslo, Stockholm ve Kopenhag) kümelenmiş durumdaydı. Kültürel ve tarihi bağlar Fransızca’yı Toronto, Kanada’da en popüler tercih haline getirmiş olabilir; Japonca ise şu anda kabaca her 10 okul öğrencisinden biri tarafından öğrenilen Avustralya’nın Canberra kentinde birinci sırada yer aldı [PDF].

İlginç bir nesil ayrımı da var: Analize göre İspanyolca ve Fransızca’nın ABD’de tüm nesiller tarafından öğrenilen en popüler diller olduğunu ortaya çıkardı, ancak bundan sonra Boomers ve X kuşağının İtalyanca öğrenmeye istekli olduğu görüldü. Z kuşağı ve Y kuşağı arasında K-Pop ve anime gibi müziklerin sayesinde Korece ve Japoncayı tercih etme olasılıklarının daha yüksek olduğunu gördü.

Dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde ikinci en popüler dil öğrenme tercihine gelindiğinde, Fransızca 27 şehirle gümüş madalya pozisyonunu alırken, onu İspanyolca ve Almanca takip etti. Bir aykırı durumsa dikkat çekiyordu: İkinci en yüksek sayıda öğrencinin Rusça öğrendiği Bakü, Azerbaycan.

Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen ekstra veriler, analiz edilen hemen hemen her şehirde İspanyolca’nın ilk sırada yer aldığını gösterdi. Fransızlar şehirlerin yüzde 80’inde (New England ve Eastern Seaboard eyaletlerindekilerin neredeyse tamamı dahil) hemen hemen ikinci sırada yer alırken, Japonlar geri kalan şehirlerin 13’ünde ikinci oldu. Bir diğer benzersiz aykırı durum ise İspanyolca’dan sonra en popüler dilin İtalyanca olduğu Maryland’deki Silver Spring’di. Burada, Wordtips aracılığıyla daha fazla şehir şehir verisi ve nesiller arası dağılıma ulaşabilirsiniz.

worldtips

mentalfloos

What's your reaction?

tr_TRTurkish