Haftanın Kitaplığı – 7 Temmuz 2024

Okuyacak çok kitap var seçmek zor diyorsanız yeni çıkan kitaplar arasından yaptığımız derlemeye göz atabilirsiniz

Metropol – En Büyük İnsan İcadının Tarihi

Yazar: Ben Wilson

Yayınevi: Domingo Yayınevi

İki yüz bin yıllık insan varoluşunda hiçbir şey bizi şehir kadar derinden değiştirmedi. İmparatorluklar yükseldi ve yıkıldı, yaşam muazzam bir devinimle değişirken şehirler arka planda insanlığın laboratuvarı gibi çalıştı. Antik Roma’nın hareketli pazar yerlerinden modern Tokyo’nun neon ışıklı gökdelenlerine kadar şehirler, binlerce yıldır yenilik, sanatsal ifade ve sosyal çalkantıların hem merkezi hem de dönüştürücüsü olageldi.

Tarihçi ve yazar Ben Wilson, şehirlerin tarihinin aynı zamanda uygarlığımızın tarihi olduğunu göstermek için bizi 26 şöhretli şehirden geçen, yedi bin yıllık bir dünya turuna çıkarıyor. Demokrasi ve felsefenin ilk adımlarını attığı Atina agorasını, İslam dünyasının kalbinde bir bilgi ve kültür köprüsü olan Ortaçağ Bağdat’ının dolambaçlı sokaklarını, sarsıcı sosyal değişimlerin merkezi Londra’nın Sanayi Devrimi sırasındaki direncini, bireyi kalabalığa kurban veren New York gökdelenlerinin ruh sağlığımıza etkisini ve ekonomik güç sembolü 21. yüzyıl Şanghay’ının ekoloji kavşağındaki dönüşümünü mercek altına alıyor.

Metropol, yaşadığımız şehirlerin hem en büyük zaferlerimize nasıl ışık tuttuğunu hem de en derin kusurlarımızı nasıl ortaya çıkardığını gözler önüne seriyor.

“Neden şehirlere tutulduğumuzu ve neden –onca kıyamet ve karamsarlığa rağmen– yakın zamanda onları terk etmemizin olası durmadığını anlamamızı sağlıyor.” ―Tim Smith-Laing, Daily Telegraph

“Dünyanın en büyük şehirleri aracılığıyla uygarlık tarihine yaratıcı bir bakış.” ―Times

Bir Çatışma

Yazar: Patrick Süskind

Yayınevi: Can Yayınları

Paris’teki Lüksemburg Bahçeleri’nde usta yaşlı satranç oyuncusuyla kimsenin tanımadığı amatör genç oyuncunun girdiği heyecan ve gerilim dolu müsabaka giderek “bir çatışma”ya dönüşür. Oyunu kazanmak için kıran kırana mücadele eden oyunculardan hangisinin şahının düşeceği merak konusudur.

Patrick Süskind’in Üç Buçuk Öykü kitabındaki öykülerden biri olan Bir Çatışma bu kez Sempé’nin eşsiz çizimleriyle karşınızda.

Tüfekle Vurulacak Şeyler

Yazar: Vuslat Çamkerten

Yayınevi: İletişim Yayınları

“O zamanki karmaşa o zamanki keder ihtiras acılar pişmanlıklar bunların hepsi önce basit birer et acısına ve sonra morluğa dönüştü en sonunda da bedenimin üstünde artık benim daha fazla dikkatimi çekemeden yok olup gittiler. Artık başka türlü ben bir gün ölecek olsam da benden geriye ölmeyecek bir tarih yarattığımı düşünerek yaşıyordum.”

Vuslat Çamkerten hayatın hiçbir zaman tek bir renkten ibaret olmadığını hissettiriyor öykülerinde. Her şeyi kapkara veya tam aksine toz pembe gördüğümüz anların içlerinde zıddını da barındırdığını gösteriyor. Dünyadan umudunu kesmeyen ama ipleri de tamamen onun eline bırakmayan karakterler yaratıyor. Hiç bitmeyen hevesler duygulardan çok planlar üzerinden yürümeye başlayan aşklar intikam hissiyle geçen dakikalar gizli saklı korkular…

Tüfekle Vurulacak Şeyler kendi sesini bulan öyküler…

Eli Bıçaklı Teyze

Yazar: Gu Byeong Mo

Çevirmen: Habibe Yılmaz

Yayınevi: Athica Yayınları

Bu kadar uzun yaşayacağını hiç tahmin etmemişti, bu yüzden zamansız bir ölümle bu dünyadan ayrılmayı asla umursamadı.

Hornclaw, emekliliği düşünen altmış beş yaşında bir kiralık katildir.

Ancak çalıştığı “hastalık kontrol” şirketi için bir suikast işindeyken, alışagelmedik bir hata yapar ve geçmişini günümüze taşıyan bir dizi olaya neden olur.

Sonradan görme genç bir erkek tarafından sabotajla tehdit edilen ve hiç beklemediği bir anda yeni arzu ve dürtülerle savaşan Hornclaw, kararlılığını ortaya koyup, yaşları kaç olursa olsun, türün dişisinin her zaman erkeğinden daha ölümcül olduğunu göstermeye kararlıdır.

“Suikastın Gangnam Style’ı . Yankı uyandıran bir K-noir olayı.”

-Luke Jennings, KILLING EVE serisinin yazarı

“Karanlık ve komik… Yaşlanan insanların göz ardı edilmesineilgi çekici ve şefkatli bir şekilde odaklanıyor.”

-Financial Times

“Bu romanın çekiciliği, büyüleyici, kusurlu, komik ve yürek parçalayıcı karakterlerle dolu inanılmaz hikâyesinde yatıyor. Okurken yaşadıklarınız aklınızdan çıkmayacak.”

-The Times

“Gu Byeong-mo’nun yaşlı bir kadın suikastçıyı konu alan kapkara komik, gerilim romanı.”

-Paula Hawkins

Milyonlarca okura ulaşan, birçok dünya diline çevrilen Eli Bıçaklı Teyze yakında beyazperdede.

Kalbin Görünmez Öfkeleri

Yazar: John Boyne

Yayınevi:DeliDolu

Kalbin görünmez öfkelerine rağmen yaşamak! 

Çizgili Pijamalı Çocuk`un yazarı John Boyne`un yirmi dilde yayımlanan başyapıtı Kalbin Görünmez Öfkeleri, dünyadaki yerini bulmaya çalışan sıradan bir adamın sıradışı hikâyesi.

Dublin-Amsterdam-New York üçgeninde geçen bir köklere dönüş ve kendini arayış yolculuğunu merkezine alan kitap, toplumsal normlara direnen aykırı ruhların yetmiş yıllık mücadelesini görünür kılıyor. 

Dini baskı ve kısıtlamaların, bireyin özgürlüğüne nasıl ket vurduğunun altını çizen bu epik eser; kimlik, ait olamama ve dışlanma sarmalında önlenemeyen şiddet vakalarına dikkat çekiyor. 

Kendi hayatınızın ne olursa olsun devam etmesi gerektiğini anladığınız bir noktaya varıyorsunuz. Yaşamayı veya ölmeyi seçiyorsunuz. 

Yirminci yüzyılın ikinci yarısında İrlanda`da gayrimeşru bir ilişki sonucu dünyaya gelen Cyril Avery kendini hiçbir zaman gerçek bir “Avery” gibi hissetmedi.
Ne biyolojik annesi ne de evlatlık verildiği zengin çift sarıp sarmalayabildi kayıp çocukluğunu.   
Yıllar boyunca çevresinde yükselen muhafazakâr ve baskıcı sesler yüzünden iç sesini hep susturmak zorunda kaldı. 
Boğuluyordu.
Değerlerinin, ilgilerinin ve tercihlerinin kabul görmediği bir toplumda daha fazla yaşayamazdı. Kaçmalıydı!
Kim olduğunu ve nereye ait olduğunu bir an önce bulmalıydı.
Mutluluğu aramaktan korkmamalıydı ve bunun için bedel ödemeye hazırdı. 
Azap içindeki ruhu özgürlüğüne kavuşmalıydı…  

Dublin`den Amsterdam`a ve oradan da New York`a uzanarak iniş çıkışlarla, kalp kırıklıklarıyla ve cinselliğini keşfedişiyle dolu dolu yaşadı kaderini. 
Hikmet çağında kökleri onu geri çağıracaktı İrlanda`ya. 
Geçmişiyle yüzleşmesi, ardında bıraktığı kırık dökük ilişkileri onarması gerekiyordu…

Cyril Avery`nin bir ömür kalbinde biriktirdiği öfkenin coşkun bir dışavurumu olan bu etkileyici roman, kendine karşı dürüst olmanın getirdiği manevi huzur ve mutluluğa övgü yapıyor. 

Başta İrlanda olmak üzere dünyanın yetmiş yıllık dönüşümüne kırık bir aynanın dağılan parçalarından bakmamızı sağlayan Kalbin Görünmez Öfkeleri, toplumsal değişimin bireysel özgürlüklere yansıması hakkında okuru derin düşüncelere itiyor.

Kuzey Rönesansı

Yazar: Ali Kayaalp

Yayınevi: Hayalperest Yayınevi

Batı sanatı tarihinde Rönesans’tan bahsedildiğinde çoğunlukla akla İtalyan Rönesansı gelir; oysa on beşinci yüzyılda kıta Avrupası’nın kuzeyinde yaşanan dinamik dönüşümler yaşamın her alanında köklü değişimlere neden oluyor, Kuzey Rönesansı’nı şekillendiriyordu. Köken itibarıyla aynı entelektüel tohumdan yetişse de Kuzey Rönesansı, yirminci yüzyıl kapitalizminin siyasi, ticari, sanatsal hatta dini öncüllerini oluşturan dalları filizlendiriyordu. İtalyan çağdaşının aksine mistisizme daha çok yönelen ve örtük bir sembolizm geliştiren Kuzey Rönesansı, meslek örgütlenmesinden sanatçı mesenliğine, yaşamın gerçekliğini kavrayıştan bunu fikri ve sanatsal olarak ifade edişe dek pek çok alanda ciddi farklılıklar gösteren bir kültür dünyası inşa ediyordu. 

Sanat tarihçisi ve akademisyen Nilüfer Öndin ile Ali Kayaalp’in yazdıkları, Van Eyck Kardeşler, Rogier van der Weyden, Hans Memling, Hieronymus Bosch, Yaşlı Pieter Bruegel, Albrecht Dürer, Matthias Grünewald, Genç Hans Holbein gibi pek çok sanatçının üretimini kapsayan Kuzey Rönesansı, okura bu özgün kültür dünyasının altyapısını sunuyor. Sanatla ifade bulan bütünlüklü bir dünya görüşünü eserler üzerinden derinlemesine inceliyor. On sekizinci yüzyıl Aydınlanma Çağı’nın temellerinin dayandığı Kuzey Rönesansı’nı ele alan bu kitap, okuru yalnızca sanat tarihsel değil, felsefi, dini hatta ekonomik bakış açısı da sunan uzun soluklu bir yolculuğa çıkarıyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish