Haftanın Kitaplığı – 30 Haziran 2024

Okuyacak çok kitap var seçmek zor diyorsanız yeni çıkan kitaplar arasından yaptığımız derlemeye göz atabilirsiniz

Jane Austen Cemiyeti

Yazar: Natalie Jenner

Çevirmen: Kübra Tekneci

Yayınevi: Epsilon Yayınevi

2020 Goodreads Choice Ödülü

Tarihi Kurgu ve İlk Roman dallarında aday!

İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra, küçük bir İngiliz köyü olan Chawton’da, sıradışı ama benzer düşüncelere sahip bir grup insan olağanüstü bir şey yapmak için bir araya gelmişti.

Yüz elli yıl önce Chawton, İngiltere’nin en iyi romancılarından biri olan Jane Austen’ın son eviydi. Şimdiyse birkaç uzak akrabaya ve onların yok olan mülklerine ev sahipliği yapıyordu. Austen’ın mirasının son parçası da tehdit altındayken birbirinden farklı bir grup insan hem Jane Austen’ın evini hem de mirasını korumaya kararlıydı.

Bir çiftçi, genç bir dul, kasabanın doktoru, ailenin resmi avukatı, malikânenin genç hizmetkârı ve bir film yıldızından oluşan bu ilginç cemiyetteki insanlar birbirlerinden çok farklı olsalar da Austen’ın eserlerine ve sözlerine duydukları sevgide birleşmişlerdi. Her biri, kâh yakın zamandaki savaştan kâh daha uzak trajedilerden kaynaklanan kayıp ve travmalarla kendi sessiz mücadelelerini sürdürürken kader onları Jane Austen Cemiyeti’ni kurmak için bir araya getirecekti.

Mozart’ın Hayatı

Yazar: Louis Nohl

Çevirmen: Semiha Zülal Afacan

Yayınevi: Maya Kitap

Mozart tüm zamanların en önemli klasik müzik bestecisi sayılır.  

Küçücük bir çocukken piyano çalıp besteler yapmaya başlayan Mozart’ın müzikal dehası kendini daha o günlerde belli etmişti. Sadece otuz beş yıl süren ömrü boyunca hep tutkulu biri oldu, çok sevdi, çok çalıştı ve ardında, günümüze dek ulaşan 600’den fazla eser bırakmayı başardı. Babasıyla çatışmaları, sonu gelmeyen hastalıkları, Constance’a olan büyük aşkı ve çocuklarının ölümü gibi hayatını etkileyen pek çok unsur, hem karakterini hem de müziğini şekillendirmiştir. Kitap boyunca insanlık tarihinin en büyük bestekârlarından olan Mozart’ın yaşam yolculuğuna eşlik ederken yakınlarına yazdığı mektuplarla da ruhsal dünyasını keşfedeceksiniz.

Boncuk

Yazar: Emirhan Burak Aydın

Yayınevi: Holden

“Yüzümdeki diş izleri geçti, sen nasılsın?”
Boncuk, Emirhan Burak Aydın’ın üçüncü kitabı. Edebiyatımızın en yaratıcı genç yeteneklerinden olan Aydın, bu öykü toplamıyla birlikte çağdaşlarından apayrı bir yerde durduğunu kanıtlıyor. Tüm büyük yazarlar gibi az tercih edilen ihtimali kovalıyor, sürükleyici ve esrarengiz hikâyeler anlatıyor. Sıradan ile sıradışı arasındaki sınırı deşiyor, öykülerini kimi zaman bilimkurguyla, kimi zaman fantastikle, ama dünyamızın katı gerçekliğinden asla kopmadan anlatıyor. Hatalıların, ya değişmek ya da hep aynı kalmak isteyenlerin, kabullenemeyenlerin, zorunlu hissedenlerin, kopamayanların, gitmediği yerleri özleyenlerin arasında rahat ediyor.

Uygarlaşan İştah – Atalarımız Nasıl Besleniyordu? Karnını Doyuran Canlıdan Gözü Doymayan İnsana

Yazar: İsmail Gezgin

Yayınevi: Pinhan Yayıncılık

Atalarımız ne yiyordu? Besinlerini ilk kez ne zaman pişirdiler? Et yemek ile ataerkil şiddet arasında bir ilişki var mı? İçinde bulunduğumuz uygarlık bir buğday ve ekmek uygarlığı mı? Yaşam ne zamandan bu yana ekmek kavgasına dönüştü? Antikçağın sofralarında neler vardı? Ne yiyorsan o musun yoksa neysen onu mu yiyorsun? Zenginin şöleninden, fakirin ekmeğine kadar sınıfsal sofra savaşları…
İlerlemeci bilim uzun yıllar insanın tarihsel yolculuğunun, karnını doyurmakta güçlük çeken akılsız hayvandan, modern, akıllı, tok bir varlığa doğru olduğu öyküsünü anlattı. Avcı-toplayıcıları, tüm gün karınlarını doyurma peşindeki yarı-aç ilkeller olarak betimleyen bu bilimsel söylem, elde edilen arkeolojik veriler ışığında nihayet terk edilmeye başlandı. Yiyecek bulmak için özel bir zamana dahi gereksinim duymayan, günlük hareketliliği içerisinde karşısına çıkan yiyeceklerle karnını doyuran avcı-toplayıcı insana kıyasla modern insanın yaşamı, yemek üzerine kuruludur. Bu “yemek” uygarlaşma süreci boyunca öylesine bir dönüşüm geçirir ki, insanı doğadan ve birlikte evrimleştiği diğer tüm canlılardan ayırır. Evcilleşip, kentcilleşmiş insanın midesi bedeninden taşar. Yemek artık sınıfsal bir ayraçtır ve bu yolda iştah da uygarlaşmıştır.
İsmail Gezgin’in milyonlarca yıllık insan-besin ilişkisi üzerine düşündüğü bu çalışmada, atalarımızın ne yediğinden başlayarak buğday uygarlığına, ilk evcil tohumlardan hayvan yemeye, antikçağın ataerkil şölenlerinden lezzet tüccarlarına, yemeğin iktidarla doğrudan bağına, farklı çağlardan geçerek ve türlü türlü sofralara konuk olarak tanıklık ediyoruz.

Gıdaların Beyniniz Üzerindeki Etkisi

Yazar: Uma Naidoo

Yayınevi: Kolektif Kitap

217,00 TL

Her gün kızartma yiyorsanız haftada bire indirin. Haftada bir yiyorsanız ayda bire indirmeye çalışın. Hiç kızartma yemiyorsanız zaten mutluluğa doğru yol alıyorsunuz demektir!

Harvardlı psikiyatrist Uma Naidoo üniversite sırasında, derslerin yoğunluğundan ve stresinden uzaklaşabilmek için yemek yapmaya başladı. Psikoloji eğitimiyle birlikte mutfak sanatları onun vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Beslenme uzmanı da olmasının ardından, kendisine gelen kaygı bozukluğu, depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu yaşayan; obsesif kompulsif bozukluktan mustarip ve diğer psikolojik rahatsızlıklarla mücadele eden pek çok danışanının beslenme rejimlerini düzenleyerek onlara yardım etti.

Gıdaların Beyniniz Üzerindeki Etkisi’nde Uma Naidoo, sağlıklı yiyecekler tüketmenin, nitelikli ve lezzetli yemekler yapmanın psikolojik rahatsızlıklarla mücadele etmedeki önemi üzerinde duruyor. Kaygı hastaları hangi gıdalardan kaçınmalı? Depresyondan kurtulmak için neler tüketilmeli? Dikkat eksikliği ve hiperaktiviteyi azaltmak için neler yapılmalı? Şekerli içecekler, kızartmalar, fastfood tarzı beslenme tüm bu hastalıkları nasıl etkiliyor?

Uma Naidoo birbirinden güzel yemek tarifleriyle sağlığa giden yolun kapısını bu kitapta aralıyor.

İçten Dışa Satış – Müşteri Tercihlerinin Ardındaki Zihinsel Tetikleyicileri Anlamak

Yazar: Mehmet Tolga Görgülü

Yayınevi: Sola Unitas

Her birimiz, farkında olmasak da çeşitli bağlamlarda satış yapıyoruz. Bir işe başvururken, uzmanlığımızı veya deneyimimizi bir işverene sunarken, fikirlerimizi paylaşırken veya arkadaşımızı bir etkinliğe katılmaya ikna ederken aslında satış yapıyoruz. Bu süreçler bilinçli ya da bilinçsiz olarak günlük hayatımızın bir parçası hâline gelmiştir. Bu sebeple satış tekniklerini öğrenmek, yaşamın çeşitli alanlarında faydalı olabilecek, özenle geliştirilip uygulanması gereken bir beceridir ve genellikle bu beceriyi geliştirmek, insan psikolojisini anlamakla yakından ilgilidir. “İçten Dışa Satış, Satışın Psikolojisi” adlı kapsamlı rehber, satış alanında karşılaşılan karmaşık insan psikolojisi ve davranışı konularını derinlemesine ele alarak başarılı bir satış profesyoneli olmanın sırlarını açığa çıkarıyor.

Satışın temelini oluşturan psikolojik dinamikleri anlamak, müşterilerle daha derin bağlar kurmanın en temel anahtarıdır. Bu kitap, müşterilerinizle ilişki kurarken duygusal zekâ ögelerini ve iletişim becerilerini her adımda nasıl kullanacağınız konusunda sizlere rehber olmayı amaçlıyor. Ürün veya hizmet ne olursa olsun gerçek hayattan örnekler ve pratik ipuçlarıyla donatılmış bu kitap sayesinde psikolojik satış tekniklerini ustaca uygulayarak müşterilerinizi etkileme ve ikna etme konusunda kendinizi geliştirebileceksiniz.

What's your reaction?

tr_TRTurkish