Gezici Kütüphaneler Tarihi

Bu tekerlekler üzerinden giden bir gezici kütüphane. Bu mobil kütüphaneler insanlara kitapları ulaştırmak için seyahat ediyordu. Messi Nessi Chic adlı blog bu harika araçların görüntülerden bir derleme paylaştı:

Bir gezici kütüphane genellikle kitapların olmadığı köylere ve şehir banliyölerine hizmet ederdi. 19. Yüzyılda basit atlı araçlardan büyük araçlara geçiş yapıldı. 20. Yüzyılda gezici kütüphaneler kültürün bir parçası haline geldi ve popülerliği yüksek bir seviyeye ulaştı.

Gezici kütüphanelerle ilgili ulaşılan ilk kayıtlardan biri Peranbulating Kütüphanesi’ydi. 1859 yılında İngiltere, Warrington’dan bir görselle de belgelenmiş.

1900’lere kadar ABD’den gezici kütüphanelerin modellerinde değişiklik yapılmadı. Bu fotoğraflar Washington’da hala bir at tarafından çekilen gezici kütüphaneyi gösteriyor.

Sonunda gezici kütüphaneler motorlu hale geldi. 1927 yılın Cincinnati Halk Kütüphanesi ilk gezici kütüphanenin sahibi oldu.


1936 yılında, bir gezici kütüphane North Carolina, Greensboro’yu ziyaret etti.


Ve burada da Anne Arundel İlçe Halk Kütüphanesi’nden biri var.

Messy Nessi Chic’de konuyla ilgili çok daha fazla görsel bulunuyor. Günümüzde gezici kütüphaneler daha büyük ve eskisinden daha çok rağbet görüyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish