Fransız Şarkıcı, Besteci ve Pop İkonu Françoise Hardy Yaşamını Yitirdi

Fransız şarkıcı-şarkı yazarı Françoise Hardy, Paris’te hayatını kaybetti. Sanatçı 80 yaşındaydı.

Hardy’nin ölümü salı günü oğlu Thomas Dutronc tarafından doğrulandı. Hardy on yılı aşkın süredir gırtlak kanseriyle mücadele ediyordu ve hatta tedaviler sonucunda 2021 yılında şarkı söylemeyi bırakmıştı.

Françoise Madeleine Hardy, 17 Ocak 1944’te Nazi işgali altındaki Paris’te doğdu. Çocukken piyano derslerine kaydoldu ancak 16 yaşına geldiğinde kendisine bir gitar hediye edildiğinde müziği gerçekten benimsedi. Kısa süre sonra kendi bestelerini yazmaya başladı.

60’lı yılların başında Hardy kayıt yapmaya başladı ve gençlik odaklı yé-yé hareketinin ortaya çıkması sayesinde Fransa’da hızla adını duyurdu. 1962’de ilk albümü Tous les garçons et les filles, listeleri alt üst eden “Le temps de l’amour” ile birlikte piyasaya çıktı.

Mick Jagger, The Beatles ve çağdaşı diğer önemli ismle zaman geçirerek küresel pop sahnesinde etki bıraktı. Bob Dylan, Hardy’yi özellikle takdir ediyordu ve hatta 1964 tarihli albümü Another Side of Bob Dylan’ın tanıtım notlarında “Françoise Hardy için” yazılmış bir şiire yer verdi.

60’ların sonlarına doğru Hardy beğeni toplayan albümler yayımlamaya devam etti ve hatta 1966 tarihli Françoise Hardy Sings in English ile İngilizce müziğe yöneldi. Ardından 1971’de Brezilyalı müzisyen Tuca ile bir araya gelerek bossa-nova etkisindeki La question albümünü yayımladı ve önceki çalışmalarının pop cazibesinden uzaklaşarak daha derin, daha olgun konulara yöneldi.

Hardy kariyerinin geri kalanında dünyanın dört bir yanındaki hayranları tarafından kült statüsü kazandı ve kendine özgü sanat anlayışını tanımlamaya devam etti. Son yıllarına kadar oldukça istikrarlı bir şekilde yeni albümler yayımladı. Son albümü Personne d’autre 2018’de dinleyiciyle buluştu.

Hardy, müziğin yanı sıra astrolog ve yazar olarak da renkli bir kariyere sahipti ve birçok filmde rol aldı. Ayrıca Fransız moda çevrelerinde büyük bir nüfuza sahipti ve birçok kişi tarafından zamanın ruhunu tanımlayan bir pop ikonu olarak görülüyordu.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Consequence.net

What's your reaction?

tr_TRTurkish