Fotoğrafçı Xavi Bou’nun 150 yıllık bir teknikten esinlendiği “kuş gözlemi” serisi

İspanyol fotoğrafçı Xavi Bou, kuşların uçuş modellerini izliyor ve kaydediyor. Bou, Ornitographies adlı serisi için, kuşların gökyüzünde bir uçtan diğerine bükülüp uzayarak şekillenerek tekrarlayan hareketlerini birleştirdi. Sanatçı, görüntülerde, hareketleri yaratmak ve Photoshop’ta dijital olarak düzenlemek için birden fazla görüntüyü birleştiren bir Viktorya dönemi fotoğrafçılığı yöntemi olan kronofotoğraf tekniğinden esinlendi. Katmanlı görüntüler, her kuşun büyüklüğü ve kanat genişliğine göre, yüzen çift sarmallar ya da saçaklı şeritler gibi görünüyor ve mavi gökyüzünde çapraz zarif hareketler ortaya çıkıyor.

Bou, kısa süre önce, daha önceki görsellerinden çok daha farklı bir manzarada beliren yeni kuş türlerini kaydetmek için İzlanda’ya gitti.

“İzlanda özellikle ilginçti çünkü deniz kuşlarının gökyüzünde yarattığı minik desenler arasındaki karşıtlık, volkanik kayaların büyüklüğü ve kasveti arasındaki karşıtlığı arıyordum.”

Bou, yakın zamanda Barselona’ya gitti ve tüm dünyadaki binlerce kuşun Afrika’ya doğru denizin üzerinden geçişini ve kentteki güvercinleri, Tarifa’dan takip etti.

Sanatçının diğer çalışmalarını Instagram’da görebilirsiniz.

thisiscolossal.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish