Fontaines D.C. Gelecek Albümden Yeni Şarkı ‘Favourite’ı Paylaştı

20 Ağustos’ta İstanbul Zorlu PSM sahnesinde müzikseverlerle buluşacak Dublin merkezli post-punk grubu Fontaines D.C. yepyeni hüzünlü single’ları ‘Favourite’ı yayımladı.

Şarkı, XL Recordings aracılığıyla 23 Ağustos’ta dinleyiciyle buluşacak yeni albümleri ‘Romance’i paylaşmaya hazırlanan İrlandalı grubun, albümün ilk single’ı olarak paylaşılan ‘Starburster’dan sonra ulaşıyor kulaklarımıza.

Grubun solisti Grian Chatten, albümün kapanış şarkısı olan ‘Favourite’ı “hiç bitmeyen bir ses, coşkudan hüzne sürekli bir döngü, sonsuza dek dönen iki dünya” olarak tanımlıyor.

Grup ayrıca, beş üyenin ev görüntülerinin bir araya getirildiği bir müzik videosu da paylaştı. Gitarist Carlos O’Connel’ın doğup büyüdüğü Madrid’e yakın zamanda yaptığı bir seyahati belgeleyen video için basçı Conor Deegan şunları söyledi “Bu video geçmişi anımsatıyor; birbirimizin bilmediğimiz çocukluklarını. Tanıdığımız insanları çocukluk çağlarında yetişkinler olarak samimi bir düzeyde görmek, nereden geldiğimizi ve bir düzeyde hala kim olduğumuzu keşfediyoruz.”

Yapımcılığını Arctic Monkeys, Foals, Depeche Mode ile de çalışan James Ford’un üstlendiği albümün ismi hakkında konuşan bas gitarist Conor Deegan şunları söylüyor:

“Biz her zaman idealizm ve romantizm duygusuna sahip olduk. Her albüm, ‘Dogrel’ gibi doğrudan İrlanda’nın merceğinden bunu gözlemlemekten biraz daha uzaklaşıyor. İkinci albüm (‘A Hero’s Death’) bu kopuşla ilgiliydi ve üçüncüsü (Skinty Fia) diasporada yerinden edilmiş İrlandalılıkla ilgiliydi. Şimdi romantik olmak için başka nerede ve ne var diye bakıyoruz.”

“Bu albüm neyin fantezi olduğuna karar vermekle ilgili – somut dünya mı yoksa zihninizde gittiğiniz yer mi? Hangisi gerçekliği daha çok temsil ediyor? Bu bizim için neredeyse ruhani bir his.”

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Fontaines D.C., photo by Simon Wheatley

What's your reaction?

tr_TRTurkish