Esra Carus “Hafızayı Onarmak” sergisiyle Maçka Sanat Galerı̇sı̇’nde

Esra Carus’un Maçka Sanat Galerı̇sı̇’ndeki yeni sergisi 4 Haziran’a dek açık

Hafızayı onarmak, hakikate yeniden ulaşmak

Sanatçı Esra Carus “Hafızayı Onarmak” başlıklı kişisel sergisinde kâğıt ve porselen malzemeyi bir araya getirerek yeni illüzyonlar yaratıyor. Sanatçı, geçmişle bugünün aynasında, artık muğlak olanın arasında, gerçeği sorguluyor. Carus, Maçka Sanat Galerisi için düzenlediği yapıtlarla bir anlamda, kendine ve izleyiciye birtakım sorular soruyor: “Hafızayı onarmak mümkün mü, eldeki parçalarla en baştaki hakikate ulaşılabilir mi, gerçeklik dediğimiz tam olarak ne?”

Esra Carus, sonsergisi “Hafızayı Onarmak”ta yer verdiği yeni işlerin aslında geçmişte ürettiklerinin birer parçası, anısı veya izdüşümü olduğunu belirtiyor: “Bu sergide, geçmişte yapmış olduğum işlerden arta kalan veya kullanmadığım kâğıt ve porselen malzemeyi yeni bir bütünlük içinde bir araya getirdim. Bugün onlara baktığımda sanki düzgün bir cümleyi bölüp parçalayarak bir şiir dizesi haline dönüştürmeye çalıştığımı görüyorum” diyor.

Sanatçı, işlerinde öteden bu yana olguların ve tanıklıkların gerçeklikle ilişkisi üzerine kafa yorduğunu belirtiyor: “Savaşlar, çatışmalar ve yıkımların gölgesinde, yüzyıldan fazla bir süredir gerçeği, nesnel olanın yerine duygu, inanç, tahmin ve önyargılar ikame ediyor. Her inkâr başka çöküntülere neden oluyor ve başlangıç noktasını unutturuyor, hakikate ulaşmayı engelliyor. Temel sorum aslında şu: Arkasında ne var? Eldeki parçalarla, belki kısmen eksik, ama yeni ve hakikati tamamen yok edilmemiş bir ifadeye ulaşma çabası benim düşünce dünyamın hareket noktası…”

Sanat tarihçisi ve küratör Fırat Arapoğlu ise “Bu sergi paylaşılan bir parçalanmışlığın izdüşümüdür” diyor ve şunları ekliyor: “Gerçeklik bütün parçalarında gizlidir. İnsanoğlunun payına da Pandora’nın kutusunda saklı kalan umut misali parçalanmışlıklarını sürekli bütünleme çabası düşmüştür. Esra Carus izleyiciye, anımsayabildiklerinin ya da hayal edebildiklerinin tam da kendi parçaları olduğunu ve bu parçaların bütüne eşit olduğunu gösteriyor.”

Sanatçı Esra Carus’un işleri hemen her zaman, parçalanma görüntüleriyle, kayan yüzeyler, yanılsama yaratan katmanlar, boşluklar ve yeniden birleştirmelerle kendini dışa vuruyor. Bu sergiye esin veren, önceki işlerinden arta kalmış ya da tamamlanmamış malzemeler de terk edemediği geçmiş deneyimlerini temsil ediyor. Sergideki yapıtlar, bu anlamda sanatçının yaratım süreçlerine derinden bir bakış için zengin fırsatlar sunuyor.

“Hafızayı Onarmak” sergisi 4 Haziran’a kadar Maçka Sanat Galerisi’nde izlenebilir. Galeri, Pazar ve Pazartesi hariç haftanın her günü 12.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Ayrıntılı bilgi:
www.mackasanatgalerisi.com

tr_TRTurkish