Epsilon’dan, Anne Frank ve Primo Levi sevgisine eşlik edecek, uluslararası bir hayatta kalma mücadelesi: Oysa Gökyüzü Muhteşemdi!

Epsilon’dan, Anne Frank ve Primo Levi sevgisine eşlik edecek, uluslararası bir hayatta kalma mücadelesi: Oysa Gökyüzü Muhteşemdi! Litvanya’nın işgalinden sonra Sovyetler tarafından ailesiyle birlikte Sibirya’ya sürülen Dalia Grinkevičiūtė’nin kaleme aldığı hatıralarından kitaplaştırılan Oysa Gökyüzü Muhteşemdi, sürgünde geçen bir çocukluğun sarsıcı hikâyesini okurlara ilk ağızdan sunuyor. Dönemin siyasi ve toplumsal atmosferine de ışık tutan Oysa Gökyüzü Muhteşemdi, Sovyet baskısını anlamak isteyen herkesin okuması gereken olağanüstü bir edebi eser…

1941’de Litvanya’nın işgalinden sonra Dalia Grinkevičiūtė, annesi ve erkek kardeşiyle birlikte Sovyetler tarafından Sibirya’ya sürülür. Gençliğini Altay Bölgesi’nde ve Kuzey Kutbu’nda sürgünde geçiren Dalia, yirmi bir yaşında sürgünden kaçmayı başarır. Litvanya’ya döndüğünde, sürgünle ilgili anılarını kâğıt parçalarına döker ve onları KGB’nin keşfedeceğinden korkarak bahçeye gömer.

Dalia Grinkevičiūtė, kısa bir süre sonra KGB tarafından tutuklanarak tekrar sınır dışı edilir. Serbest bırakıldıktan sonra hatıralar sırrını korur, ancak Dalia’nın vefatından dört yıl sonra, 1991 yılında notlar mucizevi bir şekilde bulunur. Hatıraları barındıran notlar, Litvanya tarihinin en önemli belgelerinden biri hâline gelir…

Dalia’nın toprağa gömdüğü bu hikâye, muazzam bir dil gücüyle sürgündeki on dört yaşındaki bir kızın kaderini gösteriyor. Yazıların dolaysızlığı, yalnızca katlandığı acıya değil, aynı zamanda onu ayakta tutan umuda da tanıklık ediyor.

İsviçre’nin en prestijli gazetelerinden Neue Zürcher Zeitung’un “Yürek burkan bir tarihi belge ve büyük önem taşıyan bir edebi eser” olarak tanımladığı Oysa Gökyüzü Muhteşemdi, Epsilon logosu ve Emine Gülçin Erkman’ın çevirisiyle ilk kez Türkiye’deki okurlarla buluşuyor.

Dalia Grinkevičiūtė’nin sarsıcı kitabı Oysa Gökyüzü Muhteşemdi, Epsilon logosuyla raflarda ve internet satış sitelerinde!

DALIA GRINKEVIČIŪTĖ HAKKINDA

Dalia Grinkevičiūtė (1927–1987), Litvanya’nın eski başkenti Kaunas’ta doğdu. Gençlik yıllarını Sibirya’da sürgünde geçirdi. Yirmi bir yaşında sürgünden kaçtı ve ülkesine döndü, ancak 1951’de bir kez daha sınır dışı edilerek Sibirya’ya sürgüne gönderildi. Beş yıl sonra serbest bırakılmasının ardından tıp eğitimi aldı. Grinkevičiūtė’nin yazıları artık Litvanya okullarında derslerde okutulmaktadır.

What's your reaction?

tr_TRTurkish