Dünyanın En Sadık Köpeği Hachiko’nun Nadir Fotoğrafları

Altın kahverengi renkte bir Akita olan Hachiko, 10 Kasım 1923’te Japonya’nın Akita Bölgesi’ndeki bir çiftlikte doğdu. 1924’te Tokyo İmparatorluk Üniversitesi Ziraat Bölümü’nde profesör olan Hidesabur Ueno, Hachiko’yu sahiplendi ve Tokyo’nun Shibuya kentinde birlikte yaşamaya başladılar.

Ueno her gün işe gidip gelirdi ve Hachikō her gün sonunda yakındaki Shibuya İstasyonunda onu beklemek için evden ayrılırdı. Bu düzen, Ueno’nun geri dönmediği 21 Mayıs 1925 tarihine kadar sürdü. Profesör, konferans verirken bir beyin kanaması sonucu ölümüştü ve Hachiko’nun beklediği trenden inememişti.

Sonraki dokuz yıl, dokuz ay on beş gün boyunca Hachiko, Ueno’nun dönüşünü bekledi ve hep dönüş saatinden ortaya çıktı.

Hachiko’nun hikâyesi insanların dikkatini çekti. Shibuya tren istasyonuna sıkça giden insanların çoğu, Hachiko ve Profesör Ueno’yu her gün birlikte görürdü. İnsanlardan, özellikle de istasyon çalışanlarından gelen ilk tepkilerin hepsi dostane değildi. Bununla birlikte, 4 Ekim 1932’de Asahi Shimbun’da kendisiyle ilgili bir makalenin çıkmasından sonra, insanlar beklediği yerde onu beslemek ve sevmek için sıraya girmeye başladılar.

Hachiko beklemekten vazgeçmiyordu ve yıllar içinde onun sadakati hakkında birkaç makale yayınladı. 1932’de Asahi Shimbun’da yayınlanan yazılarından biri, onu ulusal çapta tanınır yaptı.

Hachikō ulusal bir figür haline geldi. Sadakati, Japonya halkına herkesin başarmak için çaba göstermesi gereken aile sadakati ruhunu hatırlattı. Öğretmenler ve ebeveynler Hachiko’nun nöbetini çocukların için bir örnek olarak kullandılar. Tanınmış bir Japon sanatçı bir heykelini yaptı ve ülke genelinde, Akita ırkına dair farkındalık arttı.

Hachikō 8 Mart 1935’te 11 yaşındayken öldü. Shibuya’da bir sokakta bulundu.

vintag.es

What's your reaction?

tr_TRTurkish