Dünyanın en ilginç müzelerinden biri: The Poo Museum

Bu İngiliz müzesi, kakayı bir tabu olmaktan çıkarmayı hedefliyor. Wight Adası’ndaki İngiliz Kanalı’nın ortasında yer alan, ziyaretçilerin her türlü şekil ve boyuttaki dışkıyı görebileceği ve tutabileceği, pek de geleneksel sayılamayacak bir müze var. Müzede; insanlardan ve hayvanlardan, 21. Yüzyıldan ve binlerce yıl öncesinden dışkılar var.

Burası, aklınıza takılan dışkıyla ilgili tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz bir yer. Aslan dışkısıyla kedi dışkısı arasında fark var mı? İnek dışkısına benziyor mu? Müze, sizi dışkıya farklı ve birçok açıdan bakmaya yöneltiyor.

Ekranda insanların (bebeklerin ve yetişkinlerin) ve çeşitli hayvan türlerinin dışkı örnekleri gösteriliyor. Örneğin, içinde dişler ve kemikler olan, tahıl çubuğuna benzer bir dışkı var. Dünyanın en eski dışkılarından biri olduğuna inanılan bir örnek de burada: 140 milyon yıl öncesine ait fosilleşmiş dışkılar. Parçaların birçoğu dünyanın her yerinden hayvanat bahçeleri veya doğal tarih müzeleri tarafından bağışlandı.

Bu inanılmaz koleksiyon, dışkının hayatın önemli bir parçası olduğuna inanan ve onu bir tabu olmaktan kurtarmayı amaçlayan sanatçı topluluğu Eccleston George tarafında yaratıldı. Ve şunu da not etmek gerekir; müze dışkı kokmuyor.

tüm fotoğraflar: National Poo Museum

atlasobscura.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish