Dünyanın en büyük dergi koleksiyonu

2012 yılında Guinness, Hyman Arşivi’ni dünyanın en büyük dergi koleksiyonu olarak resmen tanıdı. Arşiv, o zamanlar 50.953 dergi içeriyordu. Bugün ise 120 binden fazla özel sayı içeriyor ve yılda yaklaşık yüzde 30 oranında büyümeye devam ediyor.

30 yıldan biraz daha uzun bir süre önce, James Hyman dergi, broşür, bülten, kitapçık ve bunun gibi diğer basılı materyalleri toplamaya başladı. Hyman, o zamanlar MTV Avrupa için senaryo yazarı olarak çalışıyordu ve sürekli olarak TV sunucularını beslemek için konulara ihtiyaç duyuyordu. Bu internetten önceydi, bu yüzden dergilere başvurmak en yeni pop kültürü olaylarını okumak için en iyi yoldu.

İlk başta, koleksiyon tek bir rafı dolduruyordu ama büyüdü büyüdü ve nihayetinde Guinness’in dikkatini çekecek kadar devleşti. James ve yardımcıları, 128 sandıkta saklanan dergileri 128 günde sayabildi.

Arşiv, ağırlıklı olarak popüler kültüre odaklanıyor, ancak film ve TV’den müzik, müzik videosu, sanat, moda, iç tasarım, teknoloji, spor, fotoğraf, çizgi romanlar ve daha pek çok konuya kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor. Arşivin en eski hazineleri 1850 yılına kadar dayanıyor ve 150 milyondan fazla parça ile dünyanın en büyük ikinci kütüphanesi olan British Library’de söz konusu dergilerin yarısından fazlası bulunmuyor.

Dolayısıyla, 1920’lerden kalma bir National Geographic’i, 40’lı yıllardan bir NME’yi veya 50’lerden bir Melody Maker veya Playboy’u ve binlerce başka yayını arıyorsanız Hyman Archive gidilecek en doğru yer.

detunephotography

kapak fotoğrafı ve diğer fotoğraflar: Hyman Archive

 

atlasobscura.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish