Dünya Rekoru Hedefleyen Sokak Sanatçısı Robot

Yapay zeka bela mı lütuf mu tartışmaları almış başını giderken teknoloji bu konuda dur durak bilmiyor ve ilerlerken sanata da el atmayı ihmal etmiyor. İşsizliğin ve gelecek işsizliğin baş aktörü olarak şimdiden zirveye oturan robotlar ve yapay zeka sanatçıları da kenar çizgisi dışına çıkarabilecek mi şimdilik muamma ama korkutucu bir noktaya doğru gittiğimiz gerçeğini de gözardı edemeyiz.

SprayPrinter adlı firmanın ürettiği bir robot, Estonya’nın Tartu şehrinde 30 metrelik bir kulede gerçekleşen denemede, bilgisayardan aldığı talimatları yerine getirerek büyük boyutlu duvarları boyadı.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, bulut, açık hava, yazı ve doğa

14 saatte 40 kutu sprey boya kullanarak bacanın ön ve arkasını boyayan, SprayPainter’ın kurucularından Mikhel Joala tarafından icat edilen robotun geliştirilme amacı mural endüstrisinde bir devrim yaratmak.

Sprey boya kullanımında kendine özgü bir yöntem kullanan, Bluetooth yoluyla da akıllı telefonlara bağlanabilen araç aktarılan herhangi bir görseli duvara resmedebiliyor.

SprayPrinter’in 100 metreyi geçen duvarları boyayabilmek üzere tasarladığı bir ürünü de var ve bu sayede Guinness Rekorlar Kitabı’na da girmeyi planlıyorlar.

 

The complex system still needs to be refined before the company produce a commercial product

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish