Dr. David Levy, “İnsanlar 2050’de Robotlarla Evlenebilir”

Potansiyel romantik eşlerimizin havuzu giderek bir şekilde artacak gibi. Yazar ve robot uzmanı Dr. David Levy, 2050’ye varmadan robotlarla evleneceğimizi düşünüyor.

İnsan seviyesindeki robotlarla cinsiyet ve sevgi ilişkisi pek de uzak görünmüyor, ancak gelecek tam olarak ne gösterir bilinmez.

“Robotlarla Aşk ve Seks” kitabının yazarı Dr. Levy, yakın zamanda Londra’da yaptığı bir konuşmada, robotların insan eşleri üzerinde bir takım avantajlara sahip olacağını ileri sürdü. Onların çok cazip görüneceğini, entelektüel ve cinsel açıdan adapte edilebilir gelişmiş yapay zekâya sahip olacaklarını söyledi.

Teknolojideki tüm adaptasyonlarda olduğu gibi bu da ani bir gelişme olarak hayatımıza girebilir ve kolayca yaygınlaşabilir.

Levy’nin iddiasına göre, giderek daha fazla insan robotlarla cinsiyet ve sevgi kavramlarını kabullenmeye başlayacak ve dolayısıyla toplumlar insan-robot ilişkilerini yöneten kanunlar geliştirecek. Robotlar, insan-robot evliliklerini önleyecek kanunlar ortadan kalktığında onlar, sabırlı, kibar, öznel, sevecen, ilginç, dürüst, sebatkâr, saygılı, basit, konuşması hoş ve espri anlayışı olan kişiler haline gelecek. Ve geleceğin robotları kıskanç, kendiyle övünen, küstah, kaba, çıkarcı ya da kolayca öfkelenen tipler olmayacak, tabii eğer siz bunları istemiyorsanız.

Al, başlangıçta yaşam biçimleri için bir sivil haklar mücadelesi olabileceğini düşünüyor ancak zamanla, tıpkı 1960larda ırklar arası evliliği önleyen ırkçı yasaların ortadan kalkması ya da son on yılda yapılan eşcinsel evlilikte olduğu gibi hayatımıza girecek.

Levy,  insanlarla evlenecek robotlar için üç kriter öngörüyor; onaylama, anlama ve karar verme becerisi.

Yapay zekâ teknolojisindeki ilerlemeler göz önüne alındığında, bunlar çok da uzak görünmüyor.

kapak fotoğrafı: AFP FOTO / CHOI WON-SUK (Fotoğraf kredi: CHOI WON-SUK / AFP / Getty Images

bigthink.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish