Derya Erkenci’nin “İmkansız Bir Liste” adlı romanı Doğan Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı

Derya Erkenci’nin romanı “İmkânsız Bir Liste” Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı. Roman, okurları aşkın, ayrılığın, listelerin, anımsamanın ve dirilişin gizemli hikâyesine davet ediyor. Mekânların, karakterlerin, ruh hallerinin arasında dolaşırken, sürükleyici ve içten bir üslupla kendine bağlıyor. Erkenci okurlara, gizemli bir listenin izleğinde eski sevgilinin peşine düşülen, arka planında İstanbul’u izlediğimiz, sırlar ve dehlizlerle dolu bir aile trajedisi anlatıyor. 12 Eylül sonrası süregelen 40 yıllık bir dönemde, otel odalarında, balık pazarlarında, oto sanayi sitelerinde, esnaf hamamlarında, tatil beldelerinde, kırık aşk hikâyelerinde gezdiriyor. Kitabın kahramanı Mert Zamangil’in arınma yolculuğuna eşlik eden yabancılaşma duygusunu anlatırken, gündelik koşuşturmaların insana iyi gelen bildik dokusunu da ustalıkla işliyor.

KİTABIN KONUSU

Yazar Mert Zamangil bir sabah bakımsız bir motel odasında uyanır. Oraya neden ve nasıl geldiğini bir türlü anımsayamaz. Defterlerinden birinin arasında ortadan ikiye katlanmış bir sayfa bulur. Bu kendi elyazısıyla yazılmış 17 maddelik bir listedir. İlk maddede “Handeyi bul” yazmaktadır. Aralarında kısa sürede dostluk gelişen motel sorumlusu Aysun’un da etkisiyle İstanbul’a dönmeye ve listedeki izleği takip etmeye karar verir. Eski sevgiliye ulaşmak için çıkılan bu gizemli yolculuk, ölen babası, hâlâ hayatta olan annesi ve ağabeyi üzerinden yaşanacak tuhaf bir geçmiş hesaplaşmasına dönüşecektir.

DERYA ERKENCİ

Derya Erkenci 1972 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV bölümünü bitirdi. Aynı bölümün Yüksek Lisans programını tamamladı. Kameramanlık, yönetmenlik, fotoğrafçılık ve metin yazarlığı gibi işler yaptı. 1992-2002 yılları arasında “Hayalet Gemi” dergisinde düzenli olarak yazılar yazdı. Altzine’de sanal ortama yönelik metin denemeleri gerçekleştirdi. Yazıları çeşitli dergilerde, gazetelerde ve çok yazarlı ortak kitaplarda yer aldı. Öykü kitapları “Aptalın Seyir Defteri” (2002) ve “Nişan Fotoğrafları” (2003) Doğan Kitap tarafından yayımlandı. “İmkânsız Bir Liste” yazarın ilk romanıdır. Derya Erkenci halen İstanbul’da yaşamakta, yazı yazmayı ve fotoğraf çekmeyi sürdürmektedir.

What's your reaction?

tr_TRTurkish