Danimarka’yı ziyaret etmek için 8 neden

Danimarka müzeleri, tasarımı, kaleleri, Viking etkinlikleri, festivalleri ve ödüllü Michelin restoranlarıyla ünlüdür. İşte bize alabilirseniz Danimarka’yı ziyaret etmeniz için 8 neden.

Hygge, yani Nordik mutluluk felsefesi

Danimarka hygge ve masalların ülkesidir. Hygge’nin sıcaklığını, konforunu ve rahatlığını Danimarka’da pek çok yerde hissedebilirsiniz. Hygge tek başınıza rahatlamak için kendinize zaman ayırmanız, arkadaşlarınız ve ailenizle sakin vakit geçirmeniz veya hayattaki küçük şeylerden en iyi şekilde yararlanmanız ile ilgilidir. Bunu bir ‘hyggelig’ restoranda, güzel bir tasarım otelinde veya bir kafe veya barda yapın.

Kopenhag

Danimarka’nın başkenti Kopenhag, zengin kültürel yaşamı ve birinci sınıf müzeleriyle Avrupa’nın en popüler şehirlerinden biridir ve trafiğe kapalı rahat sokakları, kafeleri ve mükemmel alışveriş olanaklarıyla çok keyiflidir.

Sürdürülebilirlik

Kopenhag’ın 2025 yılına kadar tamamen karbon nötr olma çabası var. Danimarka çevre üzerindeki etkisini en düşük seviyede tutmayı başardı. Ayrıca Kopenhag’da çok sayıda bisiklet yolu bulunuyor ve bisiklet yollarının kendi trafik ışıkları bile var, bu da etrafta dolaşmanın inanılmaz derecede güvenli, enerji tasarruflu ve sağlıklı bir yolu olduğu anlamına geliyor.

Güzel mimari

Kopenhag ve Danimarka’nın diğer şehirlerinde birçok mimari şaheser bulacaksınız. Danimarka mimarisi dünyaca ünlüdür ve son teknoloji tasarım ile pratik işlevselliğin mükemmel birleşimidir. Danimarka’yı ziyaret ettiğinizde kesinlikle görülmeye değer ünlü ve ikonik binaları keşfedebilirsiniz. Burada sizin için bazı rehberlerimiz var.

Tarih

İnsanlar Danimarka’ya ilk kez MÖ 10.000’de geldi. İskandinavya’nın Vikingleri ortaya çıkmadan önce son Buzul Çağı’nı, Demir Çağı’nı ve Roma dönemini yaşadılar. Danimarka’yı ziyaret edenler bu büyüleyici tarih hakkındaki her şeyi ülkenin birçok mükemmel müzesinden ve kraliyet kalesinden birinde öğrenebilirler.

Lezzetli Yiyecek ve İçecek

Kopenhag ve Danimarka küresel yemek mekanı olarak büyük üne sahip. Kopenhag’daki Noma, 2021’de Dünyanın En İyi Restoranı seçildi. Noma, 2010, 2011, 2012 ve 2014 yıllarında Dünyanın En İyi Restoranı seçildi ve 2016 yılında kapanıp 2018 yılında yeni bir lokasyona taşındı. Danimarka aynı zamanda açık sandviçleriyle ünlü. Smorrebrod, Danimarka’ya özgüdür ve üzerine balık veya et konulan bir dilim ekmektir. Kahvaltınızda Danimarka böreğinin tadına bakmak isteyebilirsiniz. Danimarka’da buna Avusturya versiyonunun uyarlaması olduğu için Viyana hamur işi diyorlar ama Danimarka tarifi ve çok lezzetli.

Ziyaret etmek güvenli

Danimarka iyi organize edilmiş bir ulaşım sistemine, mükemmel bir sosyal refah sistemine ve düşük düzeyde suç ve yolsuzluğa sahip, barışçıl ve liberal bir ülke. Trenler konforlu koltuklar ve müzik dinlemek için kulaklık soketleriyle hizmet veriyor. Vagonlar dolduğunda bile geniş hissettiren trenleri, rahat metrosu keyifli bir ulaşım sağlıyor.

Danimarka Kopenhag’dan daha fazlası

Kopenhag, Danimarka’nın en ünlü seyahat destinasyonudur ama ziyaret edilecek çok daha fazla yer vardır. Odense’nin arnavut kaldırımlı sokaklarından, masalsı kalelerinden ve yel değirmenlerinden Skagen’in güzel sahil şeridi ve kum tepelerine kadar ziyaretçilerin keyif alabileceği pek çok yer mevcut. Ancak Aarhus’a gitmek şart. Danimarka’nın ikinci şehri muhteşem müzeleri, güzel binaları, bağımsız butikleri, kafe kültürü ve heyecan verici gece hayatı sayesinde pek çok kişinin hayalidir. Odense aynı zamanda ünlü masalcı Hans Christian Andersen’in doğum yeri ve burada Hans Christian Andersen Müzesi’ni ve Andersen’in 2-14 yaşları arasında yaşadığı evi ziyaret edebilirsiniz. Ve hala birçok Viking kalıntısını ve turistik yerini ve UNESCO dünya mirası listesinde yer alan “Jelling Anıtları”nı görebilirsiniz. Danimarka’nın Kraliyet tarihi 1000 yıldan daha eski ve ülkenin bugün bir kraliçesi var. Pek çok kaleyi ziyaret ederek yüzyıllar boyunca kralların ve kraliçelerin nasıl yaşadıklarını görmek mümkün. Tivoli bahçelerini de unutmamak lazım.

    What's your reaction?

    tr_TRTurkish