City of God filmi hakkında ilginç 10 bilgi

Rio’nun fakir mahallelerinde çekilen bu cesur drama, 2002’de ilk kez sinemalarda gösterime girdiği zamanki kadar bugün de bizi etkilemeye devam ediyor.

Brezilya sinemasının küresel çapta yeterince ilgi çektiği söylenemez ancak 2002’de City of God tüm beklentilere meydan okudu ve dünyayı kasıp kavurdu.

Fernando Meirelles ve Kátia Lund’un yönettiği, Mayıs 2002’de Cannes Film Festivali’nde gösterilen suç temalı film Buscapé (Alexandre Rodrigues) adlı hevesli bir fotoğrafçının merceğinden onlarca yıl süren bir uyuşturucu savaşı içindeki yaşamın öyküsünü anlatıyor. Paulo Lins’in 1997’de yazdığı aynı adlı romanından esinlenilen, kurşunlar arasındaki yaşama rağmen insan neşesinin yer aldığı, yoksulluk içinde yaşamanın şiddetli, karmaşık bir keşfi. Gerçek hayattaki deneyimlerden yararlanan amatörlerin oynadığı film kendi ülkesinde gişe rekorları kırdıktan kısa süre sonra dünya çapında büyük beğeni topladı.

İşte yalnızca tüm zamanların en iyi Brezilya filmlerinden biri değil aynı zamanda 21. yüzyılın en unutulmaz filmlerinden biri olan Tanrının Şehri hakkında 10 gerçek.

Oyuncuları eğitmek için kar amacı gütmeyen bir kuruluş kurdular

Yapım ekibi Nós do Cinema, birkaç ay boyunca gecekondu mahallelerinden gençlerle çalıştı. Onları film yapımıyla tanıştırdılar, hatta sinema oyunculuğu dersleri verdiler. Çekimler tamamlandıktan sonra Nós do Cinema (“Sinemadan Biz”) misyonuna devam ederek topluluk üyelerinin ve City of God yıldızlarının yeni eğitim fırsatları kazanmasına ve daha fazla rol almasına yardımcı oldu.

İçinde Charlie’nin Melekleri’nden bir üçkağıt var

Bir benzin kamyonunun arka camına çerçevelenmiş, silahlarını farklı yönlere havada tutan Tender Trio’nun görüntüsünün tanıdık geldiğini düşünüyorsanız, bunun nedeni Charlie’nin Melekleri’nin ünlü pozuna bir saygı duruşu olmasıdır. Meirelles, filmin DVD yorumunda 1970’lerdeki aksiyon şovunun sahte olduğunu doğruladı.

Tavuk kaçışı planlanmamıştı

Filmdeki bazı unutulmaz anlar doğaçlamalar veya yapım ekibinin son editte bıraktığı kazalardı (dua sahnesi ve Giant’ın ayakkabısını alması dahil). Belki de en ikonik olanı, bir tavuğun yoldan kameraya doğru geçmesinin beklendiği ve kısa süre sonra bir polis arabasının karede öne çıktığı açılış. Bunun yerine tavuk kaçtı ve görüntü yönetmeni Cesar Charlone da onunla birlikte gitti. “Diyelim ki Tanrı bizden daha yaratıcı. Çünkü O sizi her zaman düşünmediğiniz şeylerle şaşırtıyor ve beklenmedik bir şekilde süper yaratıcı” dedi.

Diş ağrısı Runtlardan birinin harekete geçmesini sağladı

Bu, şüphesiz filmin en kötü şöhretlisi, modern sinema tarihinin en üzücü şiddet dolu anlarından biri. Runts çetesindeki birkaç genç yeterince hızlı kaçmayınca Li’l Zé (Leandro Firmino) onlara bir ders vermeye gelir. Ellerinden mi yoksa ayaklarından mı vurulacaklarını seçmelerini ister. Oyunculuk o kadar içten ve samimi ki, amatör bir çocuğun oynadığını düşünmek gerçeküstü. Ancak Felipe Paulino korkunun kendisine çok gerçek geldiğini söyledi. Oyunculuk antrenörü Fátima Toledo diş ağrısı gibi ağzından ayağına kadar uzanan güçlü bir ağrıyı düşünmesini önererek kendisini performansa yönlendirmişti.

En İyi Yabancı Film dalında aday gösterilmedi ancak dört Oscar adaylığı aldı

Ödül töreni seçmenlerinin mantığını merak ettirecek türden kafa karıştırıcı bir hamleyle City of God, Oscar’da En İyi Yabancı Film dalında aday gösterilmedi. Kısa listeye bile girmedi. Film küçümsenmesine rağmen En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Kurgu dallarında adaylık kazandı. Bütün bunların yılın Yabancı Dilde En İyi Filmi olma anlamına gelmediğini herkes tahmin edebilir. City of God’ın eş direktörü aday bile gösterilmedi. Meirelles, Peter Jackson, Sofia Coppola, Clint Eastwood ve Peter Weir ile karşı karşıya gelirken Lund’un adı tamamen oy pusulasının dışında bırakıldı çünkü Akademi Ödülleri’nin “ortak yönetmenleri” tanımama konusunda kötü bir geçmişi var. Ancak 2000’li yılların başında eş direktörler çok yaygınlaştı.

Lund adaylığı Brezilya sineması için bir zafer olarak kutlayarak yapılana zarafetle karşılık verdi. 2004’te The Guardian’a şunları söyledi: “Bir yıllık hazırlık. Sette Fernando’nun yanında oturuyorum. Editing’e gidiyorum. Sadece elini tutmak için orada değildim. Bu beni çok garip bir duruma sokuyor. Senaryo üzerinde dördüncü taslaktan 12. taslağa kadar çalıştım. Ekibi denetledim. Bu filmin vizyonunu ve stilini oluşturmak için Fernando’yla birlikte orada çalıştığımı biliyorum. Yönetmiyorsam ne yapıyordum?”

Alice Braga, başarısının sahildeki bir öpücüğe bağlı olduğunu söylüyor

City of God, Braga’nın ilk uzun metrajlı filmiydi; Angelica’nın fotoğrafçı Buscapé’ye olan aşkını canlandırdı. Posterlerde ve tanıtım malzemelerinde kullanılan öpüşme görüntüsü, filmin en kalıcı görüntülerinden biri haline geldi ve suç dramasına umut verici, daha yumuşak bir taraf sundu. Aynı zamanda Braga’nın kariyerini de başlattı. City of God — 10 Years Later adlı belgeselde şöyle açıkladı: “Bence o plaj sahnesi, özellikle de öpücük içeren sahne kariyerime gerçekten yardım etti çünkü o öpücüğün çerçevesi birçok insanın aklında kaldı.” Başarısının ardından Will Smith’le birlikte I Am Legend’da rol aldı ve en son The Suicide Squad ekibindeydi.

Sahte gazetelerinde yanlışlıkla Alexandre Rodrigues’in gerçek adını verdiler

Filmde Li’l Zé’nin ölümünden sonra, Charlone ona kamerayı nasıl kullanacağını öğrettiğinde ortaya çıkan kamera çekimi Rodrigues’in kendisi tarafından yapıldı. Bu aslında Buscapé’nin sekansın gerçekten Buscapé’nin bakış açısından çekildiği anlamına geliyor. Gazeteye basılan fotoğrafta Buscapé ya da gerçek adı Wilson Rodrigues yazmıyor. Bunun yerine, anı daha da meta hale getiren “Alexandre Rodrigues” yazıyor. Karakter 1980’lerin ortalarında 17 yaşındayken gecekondu mahallesindeki bir uyuşturucu savaşını fotoğraflayan Andre Camara’ya dayanıyordu. Camara, 2005’te Dünya Kupalarını, Olimpiyatları ve Londra’daki 7/7 terör saldırılarını fotoğraflamaya devam etti.

Oyuncuların çoğu hala mücadele ediyor

Oyuncuların büyük bir kısmı gecekondu mahallelerinde yaşayan amatörlerdi; bu, yönetmenlerin sanatsal bir tercihiydi ve gecekondu mahallelerindeki liderlerden çekim izni almak için bir zorunluluktu. Çoğu filmin başarısından herhangi bir para, şöhret ya da güvenlik kazanmadı. Film dergisi Shadow and Act, City of God – 10 Years Later vizyona girdiğinde oyuncuların kaderlerini detaylandırdı ve açık tenli aktörlerin orta seviyede ya da büyük başarıya ulaştığı, siyahi aktörlerin çoğunun ise hiçbir başarı elde edemediğini tespit etti.

En büyük istisna, Brezilya’da rol almaya devam eden ve ABD’de Steve Zissou ile birlikte The Life Aquatic’te David Bowie cover’larını çalarak kısa bir üne sahip olan Seu Jorge’dir. Psikotik kötü adam Li’l Zé’nin zıttı olan Firmino, hâlâ gecekondu mahallesinde akrabalarıyla birlikte küçük bir evde yaşıyordu. Filmin vizyona girmesinden kısa bir süre sonra bir aktör hırsızlık suçundan tutuklanırken, bir diğeri ortadan kayboldu. Eleştirel sevgiye rağmen, bu film neredeyse hiçbir oyuncu için bir çıkış bileti değildi.

Bir TV yan ürünü de var

City of God’dan sonra başarı yakalayan iki oyuncu daha var. Douglas Silva ve Darlan Cunha filmde genç gangsterleri canlandırdı ve gecekondu mahallelerindeki yaşamı çok daha az silah oyunuyla ve çoğunlukla dramatik ve hayattan kesit hikayelerle sergileyen City of Men adlı bir yan üründe de rol aldılar.

GÖRSEL: Alexandre Rodrigues ‘City of God”da (2002). / Miramax

Mentalfloss

What's your reaction?

tr_TRTurkish