Cat Bohannon’un kadın vücudunun 200 milyon yıllık insan evrimine nasıl liderlik ettiğini anlattığı kitabı Havva, hep kitap’tan çıktı

Cat Bohannon’un kadın bedeninin insanın 200 milyon yıllık evrimine nasıl liderlik ettiğini anlattığı kitabı Havva, Elif Günay’ın çevirisiyle hep kitap’tan çıktı.

Havva şu soruları takip ediyor ve cevaplıyor: Kadınlar neden erkeklerden daha uzun yaşıyor? Kadınların Alzheimer hastası olma ihtimali neden daha yüksek? Cinsiyetçilik evrimi nasıl etkiliyor? Kızlar neden ergenliğe kadar akademik testlerde bütün alanlarda erkeklerden daha iyi sonuçlar elde ederken ergenlikten sonra dengeler değişiyor? Neden kadınlar menopozda her gece ter içinde uyanıyor? Sadece insanlık tarihinin kapsamlı bir analizini değil, aynı zamanda uzun süredir erkek bedenine odaklanan dünya için bir düzeltme önerisi sunuyor.

“Cinsiyetlendirilmiş bir tür olduğumuz için Homo sapiens olmanın ne demek olduğundan bahsederken hesaba katmamız gereken önemli şeyler var. Kadın vücudunu da resme dahil etmemiz gerekiyor. Etmediğimizde ödün verdiğimiz tek şey feminizm olmuyor. Yarımızın memeleri olduğu gerçeğini görmezden geldiğimizde modern tıp, nörobiyoloji, paleoantropoloji ve hatta evrimsel biyoloji de zarar görüyor.”

What's your reaction?

tr_TRTurkish