BİFO’NUN YILDIZLARLA DOLU 2018-2019 SEZONU BİLETLERİ SATIŞA SUNULUYOR

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 20182019 sezonuna zengin bir program, müzik dünyasının yıldız solistleri ve sürprizlerle giriyor. Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO sezonu, 4 Ekim 2018 Perşembe akşamı ünlü flüt sanatçısı Bülent Evcil solistliğinde, Fazıl Say’ın Flüt Konçertosu’nun dünya prömiyerinin yapılacağı konserle açacak. BİFOKART Klasik sahipleri için 8 Eylül’den itibaren öncelikli satışa sunulacak yeni sezon biletleri, 29 Eylül 2018 Cumartesi günü genel satışa çıkacak.

 Borusan Sanat, 20182019 sezonunu Türkiye’nin önde gelen senfonik topluluklarından biri olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), ülkemizin önde gelen yaylı çalgılar dörtlüsü Borusan Quartet ve İstanbul’u alternatif tınılarla buluşturmaya devam eden Borusan Müzik Evi konserleriyle karşılıyor.

 BİFO 2018–2019 sezonunda İstanbul Lütfi Kırdar ICEC’te gerçekleşecek konserlerinde Katia & Marielle Labèque, Mischa Maisky, Rudolf Buchbinder, Evelyn Glennie, Denis Kozhukhin, Ryan McAdams, Miah Persson, Elena Maximova, Rame Lahaj, Adam Plachetka, Nemanja Radulović, Bülent Evcil ve Gülsin Onay’la aynı sahneyi paylaşacak.

Açılış Konseri’nde bir dünya prömiyeri

BİFO yeni sezon programında, her zamanki gibi Türkiye ve dünya prömiyerlerine yer vermeye devam ediyor. 4 Ekim 2018 Perşembe akşamı İstanbul Lütfi Kırdar ICEC’te gerçekleşecek Açılış Konseri’nde Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO, Bülent Evcil’e eşlik edecek. Ünlü flüt sanatçısı, Fazıl Say’ın Flüt Konçertosu’nun dünya prömiyerine imza atacak.

Prömiyerlerle taçlanan bir sezon:

Labèque’lerle Türkiye, Glennie ile dünya prömiyeri

Muhteşem tekniği ve olağanüstü uyumuyla her konserlerinde izleyicilerini kendilerine hayran bırakan Katia & Marielle Labèque piyano ikilisi yeniden Borusan Sanat’ın konuğu oluyor. En son, BİFO’nun 2015–2016 sezonunun konuğu olan ikili, Philip Glass’ın İki Piyano İçin Konçerto’sunun Türkiye prömiyerine imza atmış ve aynı sezon BİFO’nun tematik festivalleri kapsamında “Batı Yakasının Hikâyesi” başlığı altında gerçekleşen konserlerinde Minimalist Dream House adlı projelerini dinleyicinin beğenisine sunmuştu. Yeni sezonun 20 Aralık 2018 tarihli konserinde ise ikili, Londra Filarmoni, Dresden Filarmoni, Orquesta Nacional de España, Orchestre de Paris ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın ortak siparişi olan Dessner’in İki Piyano için Konçerto’sunun Türkiye prömiyerini gerçekleştirecek.

İzleyicilerin yakından tanıdığı bir sanatçı, “perküsyon sihirbazı” Evelyn Glennie 28 Şubat 2019’da Kamran İnce’nin yeni yapıtının dünya prömiyeri için İstanbul’da! Perküsyonu kendisi için bir yaşam kaynağı olarak gören, Björk’ün Telegram albümünden, 2012 Londra Olimpiyatları’na kadar imzasının izini süreceğimiz nadir sanatçılardan biri Glennie. Büyük ölçüde duyma engeli olan, bunun müzikle yaşamak için bir “engel” olmadığının en büyük simgesi Evelyn Glennie’ye tamamıyla Kamran İnce’nin yapıtlarına ayrılmış bu konserde, İnce yönetimindeki BİFO eşlik edecek.

Anadolu kültürünü Balkanlarla harmanlayan, Bizans ve Osmanlı müziği üzerine yoğunlaşan Kamran İnce’nin yeni yapıtının ilk seslendirilişi bu konserde müzikseverleri bekliyor.

Buchbinder ile Brahms konçertoları

BİFO ile daha önce, Beethoven sonatları ve Beethoven konçertoları ile iki sezon aynı sahneyi paylaşan piyano virtüözü Rudolf Bucbinder, bu defa 13 ve 14 Şubat 2019’da gerçekleştireceği iki konserde Brahms konçertolarını seslendirecek. Ustalığını sürekli tazeleyerek müzikseverleri büyüleyen Buchbinder’in, Nikolaus Harnoncourt yönetimindeki Amsterdam Kraliyet Concertgebouw Orkestrası ile kaydettiği Brahms piyano konçertoları ve Zubin Mehta yönetimindeki İsrail Filarmoni Orkestrası ile kaydettiği Brahms’ın piyano konçertolarından ikisi eleştirmenlerin büyük beğenisini kazanmıştı.

Şefler Aykal ve Goetzel, BİFO ile uzun soluklu birlikteliklerini kutluyorlar

Onursal Şef Gürer Aykal ile Sürekli Şef ve Sanat Yönetmeni Sascha Goetzel BİFO ile birlikteliklerini iki ayrı konserde kutluyorlar. Gürer Aykal yönetimindeki BİFO’nun piyanist Denis Kozhukhin’e eşlik edeceği 20. yıl konseri 14 Mart’ta ve Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO’nun keman virtüözü Nemanja Radulović’e eşlik edeceği 10. yıl konseri 16 Mayıs 2019’da gerçekleşecek.

Büyük besteciler

Alman repertuvarının yapıtaşları Brahms ve Bruckner’in yapıtlarının özellikle dikkat çektiği programda, Respighi, Beethoven, Holst, Walton gibi bestecilerin senfonik yapıtları ve BİFO tarafından sipariş edilen, dünya prömiyeri gerçekleştirilecek olan Kamran İnce’nin yanı sıra Rey, Erkin, Saygun, Alnar ve Akses gibi, “Türk Beşleri” olarak anılan birinci kuşak Cumhuriyet dönemi bestecilerinin yapıtları dikkat çekiyor. Dvořák, Grieg, Çaykovski’nin konçertoları da yeni sezon konserlerinin programlarında yer alıyor.

Koro literatürünün iki mihenk taşı: Bruckner ve Brahms

Romantizmden Sonsuzluğa başlığını taşıyan 25 Nisan 2019 tarihli konser ise yeni sezon programının yıldızı… Romantizmin iki mihenk taşı, Bruckner ve Brahms’ın yapıtları bu konserde müzikseverlerle buluşuyor. Yaşamı boyunca, ilahi olanın peşine düşen, tüm bestelerinde her tınıya ve uyuma büyük özen gösteren Bruckner’in Te Deum’u ve ruhani formu ayrı bir ilgiyle kullanan Brahms’ın Bir Alman Requiem’i Alois Glassner yönetimindeki Salzburg Bach Korosu’nun yanı sıra ünlü soprano Miah Persson, mezzosoprano Elena Maximova, tenor Rame Lahaj ve basbariton Adam Plachetka tarafından seslendirilecek. Koro literatürü ve Alman geleneğinin gücünü hissedeceğiniz bu konser, hafızalardan kolay kolay silinmeyecek.

BİFO 2018 Aralık ayında yeniden Avrupa’da!

Yurtiçinde gerçekleştirdiği konserlerle olduğu kadar, her yıl yurtdışındaki başarılarına da bir yenisini ekleyen BİFO, 5-13 Aralık 2018 tarihleri arasında, Stuttgart, Friedrichshafen, Amsterdam, Aachen ve Paris’e uzanan bir turne gerçekleştirecek. Dünyanın en prestijli salonlarından biri olan Amsterdam Concertgebouw’da Nemanja Radulović’e eşlik edecek topluluk, kuşkusuz ki Avrupalı müzikseverlerin bir kez daha beğenisini kazanacak.

Borusan Quartet artık İstanbul’un her iki yakasında!

Müzikseverler tarafından her konseri ilgiyle takip edilen oda müziği topluluğu Borusan Quartet, bu sezon İstanbul’un her iki yakasında konser verecek. Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda verdiği konserlerinin ertesi gününde, aynı programla ENKA İbrahim Betil Oditoryumu’nda izleyicileriyle buluşacak olan topluluk, yeni sezonda Haydn’dan Beethoven’a, Mozart’tan, Schubert’e uzanan repertuvarlarında Viyana klasiklerini sunacak.

Genel satış 29 Eylül’den itibaren

BİFO ve Borusan Quartet’in 2018–2019 sezonu konserlerinin biletleri 29 Eylül 2018 Cumartesi gününden itibaren genel satışa sunulacak. Biletler Biletix üzerinden ve İstanbul Lütfi Kırdar ICEC’ten (yalnızca konser günlerinde, 18.00’den itibaren) temin edilebilecek.

21 Mayıs–1 Haziran 2018 tarihleri arasında öncelikli ve %30 indirimli olarak BİFOKART Gold sahiplerine satışa sunulan konser biletleri, 8 – 20 Eylül 2018 tarihleri arasında %20 indirimli olarak BİFOKART Klasik sahipleri tarafından satın alınabilecek. BİFOKART Gold sahipleri seri biletlerini, Borusan Sanat BİFOKART Özel Müşteri Temsilcisi’nden, BİFOKART Klasik sahipleri ise biletlerini Biletix satış noktaları ve çağrı merkezinden temin edebilecek. Bu sezon BİFOKART Klasik sahibi olacaklar için öncelikli seri bilet satışı ise 2227 Eylül 2018 tarihleri arasında %20 indirimli olarak yapılacak.

Siz de BİFOKART’ın avantajlarından yararlanmak isterseniz, www.borusansanat.com/bifokart adresinden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

What's your reaction?

tr_TRTurkish