Beyrut’un En Güzel Müzeleri

Beyrut’un havasında dahi tarihi solumak mümkündür. Binaları, sokakları, insanları zengin bir tarihsel mirasın fiziki kanıtı gibidir. Eski bir kıyı kentinden, kozmopolit bir başkente oluşuna kadar Beyrut’un anlatması gereken birçok hikâyesi var. Bir yerin kültürüne dokunmak için gidilebilecek en iyi adreslerden biri de müzelerdir. Aşağıda Beyrut’un en güzel müzelerinin listesine göz atabilirsiniz.

Ulusal Müze

Yerel arkeoloji ile ilgileniyorsanız, bu müze sizin için biçilmiş kaftan. Ulusal Müze, prehistorik dönemden İslam İmparatorluğu çağına dek uzanan koleksiyonlara sahip. Müzedeki 1300’den fazla eser, binayı zarafetle süslemekte ve eski çağların hikâyelerini anlatmaktadır. Müzede güçlü bir meta anlatı vardır çünkü binanın kendisi Lübnan iç savaşından kurtulmuş ve kitlelere tekrar açılmadan önce restorasyona girmiş tarihi bir simgedir. Ulusal Müze dışında hiçbir şey, çağ, halk ve savaş kalıntılarıyla birlikte Lübnan kimliğini daha fazla yansıtmamaktadır.

[National Museum of Beirut] | © [American_Rugbier]/[source, Flickr]

Ulusal Müze, © American_Rugbier/Flickr

Özel Robert Maawad Müzesi

Beyrut’un merkezinde, 2006’da özel bir konutta açılan müze, geçmişin hafızasından gelen güzel bir hatıra evidir. Robert Maawad Özel Müzesi, Lübnan kültür tarihini yansıtan, özenle hazırlanmış bir dizi koleksiyona sahiptir. Bu cazibenin arkasındaki duygu, küratörlüğe ilgi duyan gençleri Lübnan mirası konusundan eğiterek, doğuya özgü tarihin tanıtımı ve korunmasını sağlamaktır. Müze, müthiş bir takı, seramik ve porselen koleksiyonlarına sahiptir.

[Robert Maawad Museum Exterior] | © [Steve Damron]/[source, Flickr]

Robert Maawad Müzesi | © Steve Damron/ Flickr

Sursock Müzesi

Müzeye çevrilen bir başka konak da, Beyrut’un kültür merkezi olarak gösterilen Sursock Müzesi’dir. Esasen 1961 yılında kapılarını açan müze, daha sonra Lübnan iç savaşının vasiyetlerinden biri olarak 2015’te yeniden açıldı. Çağdaş sanatın tüm dünyadan eserlerine kapılarını açan mekân aynı zamanda yerel sanatçıları da destekliyor ve Lübnan sanatının sesini duyurmasını sağlıyor. Lübnan sanat sahnesinin zenginliğini görmek istiyorsanız, bu müzenin kapısından içeri girin.

 

[Sursock Museum] | © [Luciana]/[source,Flickr]

Sursock Müzesi | © Luciana/Flickr

culturetrip

What's your reaction?

tr_TRTurkish