Bandcamp’den Müzisyenlere Koronavirüs Desteği

Müzisyenlerin, 20 Mart Cuma günü Bandcamp üzerinden 4 milyon doları aşkın para kazandığı açıklandı.

Müzik platformu, satışlardan elde edilen gelirin %100’ünü geçen hafta sadece bir günlüğüne sanatçılara bağışlayarak, koronavirüs pandemisinin müzik sektörü üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çekme yoluna gitti.

Bandcamp’ın açıklamasında, “Geçen Cuma, bize sanatçıları destekleme ve Covid-19’un müzik camiası üzerindeki etkisi hakkında farkındalık yaratma konusunda destek veren herkese teşekkür etmek istiyoruz” denildi.

Açıklamaların detaylarında ise, “Rakamlar dikkate değer bir hikâye anlatıyor: Tipik bir Cuma günü, hayranlar Bandcamp’ta yaklaşık 47.000 ürün satın alıyorlar, ancak geçen Cuma günü hayranlar yaklaşık 800.000 veya 4.3 milyon dolarlık müzik ve ürün satın aldı. Bu, normal Cuma günümüzün 15 katından fazla ve zirvede, hayranlar saniyede 11 ürün satın alıyordu” bilgileri paylaşıldı.

Açıklama, “Covid-19’un uzun vadeli etkisini henüz bilmiyoruz, ancak hepimizin bizi yükseltmek ve ilham vermek, bizi iyileştirmek ve umut vermek için müziğe ihtiyacı olduğunu biliyoruz” diye sonlandırıyor.

Duyuru, koronavirüsün dünya çapındaki müzisyenler üzerindeki eşi görülmemiş finansal zararına yanıt olarak geldi. Dünya genelinde sayısız konser, tur ve müzik festivali kısa süre önce ertelendi veya iptal edildi.

What's your reaction?

tr_TRTurkish