Ay’ın Hayatta Kalan İlk Fotoğrafı: John Adams Whipple ve Astrofotografinin Doğuşu

1847’de Harvard Koleji Gözlemevi, Büyük Kırıcı adı verilen devasa bir teleskop satın aldı. Teleskop yirmi yıl boyunca Amerika’nın en güçlüsü olarak kalacaktı. Bu güçlü aletin görüntüleme potansiyeli karşısında büyülenen gözlemevi müdürü William Bond, daguerreotypist John Adams Whipple (10 Eylül 1822 – 10 Nisan 1891) ile arkadaş oldu. Whipple fotoğrafçılığı teknik bir zanaattan ziyade figüratif bir sanat olarak düşünüyordu ve onu bilimin ilerlemesine uyguladı. İki adam astrofotoğrafçılığın başlangıcı sayılacak bir dizi işbirliğine başladı.

Otuz yaşındaki Whipple dört yıl sonra gök cisimlerinin çarpıcı fotoğraflarıyla, özellikle de Ay fotoğraflarıyla dünyayı hayran bırakacaktı. Louis Daguerre ilk ay fotoğrafını 2 Ocak 1839’da – fotoğrafın doğuşuna işaret eden buluşunu duyurmasından beş gün önce – çekmişti, ancak stüdyosu ve tüm arşivi iki ay sonra çıkan bir yangınla yok oldu. Whipple’ın fotoğrafı, Ay’ın bilinen en eski fotoğrafı olmaya devam ediyor; teknoloji, fotoğrafçının ilkel ekipmanını gölgede bırakmış olsa da basit görsel şiirselliğiyle hayrete düşürmeye devam eden bir fotoğraf.

Ay, John Adams Whipple, Şubat 1852. Harvard Koleji Gözlemevi. (Baskı olarak mevcuttur.)

Whipple’ın Bond ile işbirliği, Harvard College Gözlemevi’nde dünyanın en büyük astrofotografi plakaları koleksiyonu haline gelecek olan koleksiyonun başlangıcıydı. Harvard Bilgisayarları olarak bilinen kadınlardan oluşan bir ekip, bu geniş görsel kütüphaneden bugün sayısı yarım milyon olan cam plakaları sabırla analiz edip açıklamalar ekleyerek evrenin doğasına dair öncü bir anlayış elde edecekti.

Whipple, Ay fotoğrafından bir yıl önce, bir yıldızın ilk dagerreyotipini yapmak için Büyük Kırıcı’yı kullanmıştı: Galileo’nun güneşmerkezlilik kanıtını destekleyen en ustaca deneylerinden birinin nesnesi olan, kuzey gök yarıküresindeki en parlak ikinci yıldız Vega. Uzay-zamanın bir elçisi olan Vega’nın ışığı, yıldızın çeyrek yüzyıl önceki görüntüsünü sunmak için yirmi beş ışıkyılı uzaklıktan teleskopun merceğine ulaştı.

Whipple kuşağının öncü astrofotografları teleskobun bir ucunu kozmosa doğrultmaya ve diğer ucunu kameraya tutturmaya başladığında, milyarlarca yıl önce, milyarlarca ışık yılı uzakta yaşayan yıldızların görüntülerini ilk kez görebildik. Evrenin zaman tüccarı ve uzayın fatihi olan ışıkları merceğe ulaştığında ölmüştü. Yeni ve zar zor kavranabilen derin zaman duygusunun arka planında, herhangi bir insan yaşamının göz açıp kapayıncaya kadar geçen süresi birdenbire varoluşun kısalığıyla canını yakıyor, kozmik kaos ve entropi nehrinde adacık haline geliyor, sürükleniyor, her zaman var olmayana doğru akıyordu.

“Four Views of the Solar Eclipse, August 1869” @ John Adams Whipple

Fotoğrafın “ölümsüzleştirdiğini” söylüyoruz ama tam tersini yapıyor. Her fotoğraf, bizi bir zamanlar var olan ve bir daha asla olmayacak olan bir anı – varoluşun tekrarlanamaz bir parçasını – düşünmeye zorlayarak geçici zamansallığımızı yerle bir eder. Bir dagerreyotipine bakmak, uzun zaman önce ölmüş bir kişinin, bir zamanlar sizin şu anda burada yaşadığınız gibi, hayaller ve umutsuzluklarla dolu, kısacık bir anı yaşayan bir kişinin yüzünde kendi ölümlülüğünüz gerçeğiyle yüzleşmektir. Fotoğraf bizi ölümsüzlüğe yaklaştırmak yerine, ölümlü sonluluğumuzun önünde alçakgönüllü kıldı. Florence Nightingale buna direndi. “Unutulmayı diliyorum” diye yazdı ve fotoğrafının çekilmesine ancak Kraliçe Victoria ısrar ettiğinde razı oldu.

Uzun zamandır yıldız tozuna dönmüş kadınların elleri tarafından titizlikle açıklamaları yapılmış yarım milyon cam levhayla çevrelenmiş Harvard Koleji Gözlemevi yığınlarının ortasında dururken bunu merak ediyorum. Sabit parmakların etini, moleküllere dönüşen atomların hayatla titreştiğini, bir cam plakayı kağıt kılıfından dikkatlice çıkarıp incelediğini hayal ediyorum. Atlantik’in ötesindeki bir müze kavanozunda, Galileo’nun bir zamanlar etten kemikten Ay’ı işaret eden parmağı, tüm inançlarımız gibi kuruyup gidiyor.

Gözlemevindeki ana masa alanının üzerinde, gözlemevine katıldıktan sonra kısa bir süre içinde 20.000’den fazla değişken yıldızı kataloglayan sağır bilgisayar Annie Jump Cannon’un fotoğraf plakalarından birini büyüteçle incelediği arşiv fotoğrafı asılıdır. Akıllı telefonumu – Venüs’ün bedensiz bir bilgisayarı, Einstein’ın göreliliğinin sıradan bir kanıtı, Newton’un şimdiye kadar bildiğinden daha fazla bilgiye anında erişim – çıkarıyorum ve bir fotoğrafın fotoğrafını çekiyorum.

Etrafımı saran yarım milyon cam levha, kadınların bedenselliğinin son fiziksel izi olan bilgisayarların el yazılarından kazınmak üzere ve bir buçuk yüzyıl sonra evrim hakkında paha biçilmez astronomik bilgiler sağlayacak net görüntüleri ortaya çıkarmak üzere. evrenin. Entropinin evrene yaptığı aralıksız serenatta hiçbir duygusallık belirtisi yok.

Maria Popova’nın themarginalian.org sitesindeki yazısından aynen çevrilmiştir.

What's your reaction?

tr_TRTurkish