5R – Evinizin Kokusunu Değiştirecek ve Güzel Görünmesini Sağlayacak 5 İç Mekan Bitkisi

Ev bitkileri sayısız fayda sağlar. Estetik çekiciliğinin yanı sıra ev dekorumuzun bir parçası olan bitkilerin insan sağlığı ve konforu üzerindeki etkileri üzerine yapılan bilimsel araştırmalar, bazılarının soluduğumuz havayı temizleyebildiklerini, ruh halimizi ve odaklanmamızı iyileştirebildiklerini ve hatta uyku verebildiklerini gösteriyor. Bazıları tıbbi iyileştirici özelliklere de sahip, yediğimiz yemeğe lezzet ve yoğunluk katan ve hoş kokularıyla hayatı güzelleştirenler de var..

İşte evinizin güzel kokmasını ve güzel görünmesini sağlayacak 5 iç mekan bitkisi.

YASEMİN

dianazh / Getty Images

Yasemin çiçeğinin zengin kokusu, çaydan kokulu mumlara kadar her şey için onu bir tercih haline getirir. Yaklaşık 200 farklı çalı ve sarmaşık türü vardır, ancak hepsi kokulu değildir. Çiçekleri açtıktan sonra, yayılma eğiliminde oldukları için dalları budadığınızdan ve durumu kontrol altına aldığınızdan emin olun. Yasemin yetiştirmek aslında oldukça kolaydır; bol su ve güneş ışığı onlara yeter. Cape yasemin gibi bazı çeşitlerinse evcil hayvanlar için toksik olduğunu unutmamak gerekir.

Bakım İpuçları

Işık: Tam güneş.

Su: Bol su.

Toprak: İyi drene edilmiş, killi.

LAVANTA

anskuw / Getty Images

Lavanta yıl boyunca süren kokusu ve sakinleştirici etkisi ile ünlüdür. Bu bitkiler fazla bakım gerektirmez; aşırı nemli ya da aşırı kuru olmayan her yer onlara iyi gelir. Lavanta bitkileri evcil hayvanlar için zehirlidir, bu nedenle bir yer seçerken bunu aklınızda bulundurun. Bitki çiçek açtıktan sonra büyümesini sağlamak için saplar kesilebilir.

Bakım İpuçları

Işık: Tam güneş.

Su: Yalnızca toprak kuruduğunda sulayın.

Toprak: İyi drene edilmiş.

PORTAKAL AĞACI

Glasshouse Images / Getty Images

Kalamondin, hafif bir kokuya sahip narenciyedir. İyi aydınlatılmış alanlarda büyür ve sıcak, güneşli günlerde dışarıya taşınabilir. Bu cüce ağaç türü yıl boyunca çiçek açar ve kaplarda yetiştirildiğinde de iyi sonuç verir. Narin beyaz çiçekleri düştüğünde, tomurcuktan küçük bir portakal büyür. Meyve insanlar için yenilebilir, ancak bu bitkinin bazı kısımları evcil hayvanlar için güvenli değildir. Uygun sulama anahtardır: Aşırı su vermeyin, ancak yapraklarının düşmesine neden olacağından kurumasına da izin vermeyin.

Bakım İpuçları

Işık: Tam güneş.

Su: Toprak kuruduğunda seyrek olarak su.

Toprak: İyi drene edilmiş, gerektiğinde gübre ekleyin.

OKALİPTÜS

Maya23K / Getty Images

Odunsu, ferahlatıcı kokusuyla bu bitki 700’den fazla farklı türe sahiptir. Vahşi doğada 9-10 metre yüksekliğe kadar büyüyebilirler, ancak iç mekânlarda geniş, güneşli alanlarda da gayet iyi olurlar. Kuraklığa dayanıklıdırlar, bu nedenle bitkinin sulamalar arasında tamamen kurumasına izin verin ve saksıda drenaj için bol miktarda delik olduğundan emin olun. Okaliptüs yapraklarını döker ve köpekler için zehirlidir.

Bakım İpuçları

Işık: Tam güneş.

Su: Orta derecede ama iyice sulayın.

Toprak: Kuru toprağı ıslak zemine tercih eder, gerektiği kadar gübreleyin.

HİNT MABET AĞACI

Ferdousi Begum / Getty Images

Hawaii’de ortaya çıkan plumeria, ada yaşamının görüntülerini çağrıştıran tropik bir kokuya sahiptir. Soğuğa tolerans göstermeyen uzun, ince bir ağaç olması nedeniyle kuzeye veya güneye bakan ışığı olan bir oda tercih edilmelidir. Yapraklarını buğulamak ve nemi yönetmek gerekir. Soğuk aylarda sulamayı azaltın ve uykuda kalmasına izin verin. Pembe, sarı veya beyaz olabilen çiçekleri çelenk yapımında kullanılır, hatta yenilebilir bir garnitür olarak da tüketilir.

Bakım İpuçları

Işık: Tam güneş gerektirir, güneye bakan odalar tercih edilir.

Su: İyice sulayın, toprağın sulamalar arasında kurumasına izin verin.

Toprak: Gevşek, zengin toprağı tercih eder.

kapak fotoğrafı: PIKSEL / Getty Images

treehugger.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish