5R – Dünyanın En Sıradışı Binalarından 5 tanesi

Dünyanın her yerinde tek katlı evlerden yüksek binalardan gökdelenlere kadar uzanan benzersiz, tuhaf ve ilham verici mimari tasarımlar var. Bu yapılar genelde büyüleyici gerçekler, faydalı bilgiler ve akıllara durgunluk veren tasarımlar ve kendine özgü hikayelere sahiptir.

Garip ve gizemli tapınaklar, müzeler, restoran ve hatta ofis binalarından hiçbirine gitmediyseniz aşağıdaki derlemeye bakabilir, biraz garipseyip pek çok eğlenebilirsiniz.

fotoğraf: Andre Vicente Goncalves
Taş ev, Portekiz
Taş ev, Portekiz’in kuzeyindeki Fãfe dağlarında bir eğlence evi inşa etmek isteyen Portekizli mühendis Guimarães’in ilham verici eseridir. Adını duvar ve tavan görevi gören dört büyük kayadan almıştır. Kullanılan diğer malzemeler merdiven, bir cam pencere ve metal bir kapı ve ahşaptır.
Wat Samphran
Wat Samphran, Tayland
Wat Samphran, Amphoe Sam Phran’da pembe binanın tepesine doğru kıvrılan devasa bir ejderha heykeline sahip 17 katlı ve silindirik şekli ile ünlü bir Budist tapınağı. Binanın nasıl inşa edildiği bile başlı başına bir muamma. Hakkındaki çok az bilgi nedeniyle, onu ne zaman ve kimin inşa ettiğini ve neden var olduğunu kimse bilmiyor.
Casa Mila
Casa Mila, İspanya
Casa Mila adını sahipleri olan Mila Ailesi’nden almış ve Antonio Gaudi tarafından yapılan tasarlanmıştır. Bina, büyük taş levhalar ve dalgalı cepheleri nedeniyle önemli bir mimari sanat eseridir. Cephe, demir ve dalgalı çizgilerle ayrılmış masif kayalardan oluşmaktadır.
House Attack, Vienna
House Attack, Viyana
Ev saldırısı, mimari yoluyla halka açık sergiler için Mordener Kunst’un (MUMOK) üstüne yerleştirilmiş alışılmadık, eğimli, gri renkli, baş aşağı bir ev.
Basket Building, USA
Sepet Binası, ABD
Bu bina, gerçek bir alışveriş sepetinin görünümünü taklit ediyor. Şirketin sahibi olan Longaberger, sepetler en çok satan ürün olduğu için tasarımı önermiş. Üst kısım, doğal ışığa izin vermek için bir atriyum ve cam bir tavandan oluşurken, kulplarda atriyumun donmasını engelleyen öğeler bulunuyor.

kapak görseli: Kunsthaus, Avusturya

What's your reaction?

tr_TRTurkish