5R – Bu ödül sezonunda takip edilecek 5 film

Sonbahar sinemaseverler için heyecan verici olacak. Birbirinden güzel filmlerin vizyona gireceği sonbaharın Oscar ödülleri için de belirleyici olacağı söyleniyor. Aşağıdaki 5 film, özellikle en iyi kadın ve erkek oyuncu ödülleri için şimdiden konuşulmaya başlamış durumda.

Colette

Daha önce iki Oscar adaylığı bulunan Keira Knightley’nin bu filmdeki performansıyla üçüncü bir adaylık elde edeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Filmin yönetmenliğini Wash Westmoreland üstlenirken diğer rollerde Dominic West ve Elenanor Tomlinso gibi isimleri görüyoruz.

Colette, Fransız yazar Sidonie-Gabrielle Colette’in hayat hikâyesini anlatıyor. Karizmatik Parisli yazar Henry Gauthier-Villars ile evlendikten sonra Sidonie-Gabrielle Colette, Fransa’nın kırsal kesimlerindeki hayatını, yaratıcı yeteneklerinin kıvılcımlandığı Paris şehrine taşınmak için terk eder. Willy mahlasıyla tanınan kocası, kendi isminde yayınlanacak bir romanın gizli yazarı olarak Colette’i kullanmaya başlar. Çalışmaları büyük başarılar elde ettiğinde, Colette, kocasının ona dayattığı edebi ve mecazi sınırlardan kurtulmaya çalışmaya başlar. Artık kendi adına yazmanın ve yazdıklarını sahiplenerek topluma meydan okumanın zamanı gelmiştir… Biyografik filmin kadrosunda Dominic West, Eleanor Tomlinson ve Fiona Shaw da yer alıyor. Yönetmenliğini “Still Alice” ile hatırlanan Wash Westmoreland’in üstlendiği biyografik film “Colette”, Sundance Film Festivali’nde yaptığı prömiyerin ardından potansiyel Oscar adayı olarak görülmüştü. Filmin senaryosunu Wash Westmoreland, Rebecca Lenkiewicz ve Richard Glatzer birlikte kaleme alıyor. Eserlerinin izini beyaz perdede de sürebildiğimiz yazarın “Cicim” romanı Aşkım ismiyle beyaz perdeye uyarlanmış, “Gigi” romanı ise aynı isimle beyaz perdeye uyarlanarak En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil 9 Oscar ödülüne layık görülmüştü.

Beautiful Boy

Timothée Chalamet, geşen yıl Gary Oldman ve Darkest Hour’daki muhteşem oyunculuk ve makyaj sayesinde Akademi Ödülü’nü kaybetti. Felix Van Groeningen’in yönetmen koltuğunda oturduğu Beatiful Boy’daki rolü onu yeniden Oscar’ın en güçlü adaylarından biri yapacak gibi görünüyor.

Annesi Vicki ile babası David boşanmıştı ve mahkeme onun velayetini annesine vermiştir. İyi bir baba olan David boşanmanın ardından oğlundan uzak kalsa da onunla ilgilenmeyi ihmal etmez. İyi bir çocuk ve başarılı bir öğrenci olan Nick’in hayatındaki değişim kısa sürede ailesinin de dikkatini çeker. Oğlundaki değişimlerin nedenini anlamaya çalışan David acı bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalır. Nick, kristal meth bağımlısıdır. David, oğlunu iyileştirmeye kararlıdır ve her ne olursa olsun onu içine düştüğü bataklıktan kurtaracaktır.

David Sheff ve Nic Sheff’in anılarından yazılan Beautiful Boy: A Father’s Journey Through His Son’s Addiction isimli kitaptan beyaz perdeye uyarlanan filmde Timothée Chalamet genç Nic’i canlandırırken filmde ona babası David rolünde Steve Carell eşlik ediyor. Oyuncu kadrosunda Maura Tierney, Amy Ryan, Amy Forsyth, LisaGay Hamilton gibi isimlerin de yer aldığı film Oscar adayı Luke Davies tarafından senaryolaştırıldı.

First Man

Damien Chazelle, önceki iki filmi Whiplash ve La La Land ile En İyi Film yarışının önde gelen isimlerinden oldu. Onun gözde oyuncularından Ryan Gosling, yeni filmi First Man’de Neil Armstrong’u canlandırıyor ve çok uzaklardan gözünü Oscar heykeline dikiyor.

Ay’a ilk ayak basan insan Neil Armstrong’un NASA temelli aya gidiş görevini konu alacak olan yapım, ünlü astronotun 1961-1969 yılları arasında yaşadıklarına odaklanıyor.

Outlaw King

Filmin başrolünü üstlenen Chris Pine’nın daha önceden hiç Oscar adaylığı bulunmuyor. Eğer bu durumu değiştirecek bir şey varsa o da Outlaw King’deki performansı. İskoç aksanını başarıyla kullandığı söylenen Pine’ın diğer bir şansı da yönetmen koltuğunda oturan David Mackenzie.

Outlaw King, bir asilzadeyken, İskoçya Tacı’nı taktığı için İngiltere Kralı tarafından kanun kaçağı ilan edilen Robert the Bruce’un hikâyesini konu ediyor.

Mary Queen of Scots

İşte tarihi bir film daha ve iki önemli kadın oyuncuyu bir araya getiriyor: Geçen yılın Oscar adayları Saoirse Ronan ve Margot Robie. Heykele hangisinin daha yakın olduğunu film vizyona girdiğinde göreceğiz.

16 yaşında Fransa Kraliçesi olan Mary Stuart, 18 yaşında dul kalır ve omuzlarına yeniden evlenme baskısı yüklenir. Mary bunun yerine yurdu İskoçya’ya geri döner ve hakkı olan tahtı geri ister. Fakat İskoçya ve İngiltere’nin yönetimi etkileyici genç Kraliçe Elizabeth’in yönetimi altındadır. İki genç kraliçe erkek egemen bir dünyada hem tahtta hem de aşkta rakip konumundayken bağımsızlığa karşı evlilik oyununu nasıl oynayacaklarına karar vermelidir. Bu süreçte yaşanan ihanetler, isyanlar ve entrikalar tarihin akışını belirleyecektir.

 

mashable.com

 

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish